Fenerbahçe, 36 resmi maçta 101 gole ulaştı. Avrupa’nın da en golcü takımı durumunda sarı-lacivertliler.

Ancak bir de gerçek var ki İsmail Kartal’ın öğrencileri son dört beş lig maçında ortalamasının çok altında olacak şekilde beş gol atabildi. Bunda santrforların özellikle de Edin Dzeko’nun gol kaçırmasının etkisi büyüktü. Boşnak yıldız dört haftadır gol atamıyor ama İsmail Kartal onu değiştirmeyi yine de düşünmüyor.

BİR GOLCÜDEN FAZLASI

İsmail Kartal, Edin Dzeko’yu “Defansa da yardım ediyor” diyerek övüyor. Bunu maç analizleri de onaylıyor. Dzeko; hücum aksiyonlarında, sırtı dönük oyunda, pas opsiyonlarında, kanat aksiyonlarında ve merkezde çok önemli roller üstleniyor. 1.92’lik boyunu da iyi kullanan, 37 yaşında olmasına rağmen kendini hazır tutan Dzeko, goleri ve asistlerine ek olarak, top saklıyor, hava toplarını alıyor ve oyunu rahatlatıyor.

AKTİF DİNLENME UYGULUYOR

Yoğun maç temposu nedeniyle Edin Dzeko’ya, fiziksel ve mental yorgunluktan en az şekilde etkilenmesi için özel bir program uygulanıyor. 37 yaşındaki golcüyü aktif dinlenme antrenmanlarıyla maçlara hazırlanıyor. Dzeko da her antrenman sonrası ve öncesinde yarım saat sakatlık önleyici program uyguluyor.