Fenerbahçe camiası, 6 yıl aradan sonra ilk kez demokrasi testi verdi.

2018'de, 20 yıllık yıpranmışlık ve son yılları başarısızlıklarla geçmiş Aziz Yıldırım, camia için umut ışığı olan Ali Koç'a farklı şekilde yenilmiş ve kendisine yönelik hakaret içerikli tezahüratlar eşliğinde, kendi yaptığı stattan boynu bükük ayrılmıştı.

2021'deki tek adaylı seçimden sonra, ikinci kez Ali Koç'un karşısına çıktı ve 6 yıl önceki oy sayısını artırsa da, yine bileği bükülen taraf oldu. Bu kez stattan ayrılırken, buruk şekilde de olsa en azından onore edildi.

Seçim sürecinde iki tarafın da birbirine yönelik ağır ithamları ile oluşan ortam, seçimi, Fenerbahçe ekseninden kaydırıp Ali Koç-Aziz Yıldırım çekişmesine dönüştürdü. Ve bu durum en çok Aziz Yıldırım'a zarar verdi. Adaylığını ilk açıkladığında, özellikle Mourinho hamlesiyle favoriydi. Ancak önce Mourinho'yu kaptırdı, sonra da camiada sempatiyle bakılan Acun Ilıcalı ve Mario Branco aleyhindeki açıklamalarıyla rüzgarı kaybetti.

Fenerbahçe seçiminde projeler ve vaatler değil, hakaretler ve kırıcı sözler öne çıktı. Maalesef büyük camiaların, bu tarz iç çekişmelere alet olduğunu defalarca gördük. Kısa süre önce Beşiktaş'taki 'matruşka' tartışması da, Galatasaray'da rahmetli başkan Özhan Canaydın'a yapılanlar hâlâ hatıralarımızda...

Aziz Yıldırım'ın artan oyu

2018'de büyük farkla seçimi kaybeden ve sonucu beklemeden stattan ayrılan Aziz Yıldırım, bu kez rakibini tebrik etti ve kendisine yakışır biçimde sevgi gösterileriyle Saracoğlu Stadı'nı terk etti. 6 yıl önce, 21 bin 350 oyun 4 bin 644'ünü (%22,4) alabilen Aziz Yıldırım, bu kez 26 bin 947 'geçerli' oyun 10 bin 483'ünü (%38,9) aldı.

Aradan geçen 6 yılda, oy oranını hatrı sayılır oranda (%16,5) artırdı. Eğer ilk adaylık açıklamasıyla yakaladığı havayı koruyabilse ve yönetiminde Acun Ilıcalı etkisi yaratabilecek bir isme yer verebilseydi, seçimi kazanması sürpriz olmazdı. Ama tarihi bir fırsatı kaçırdı ve tahminimce Fenerbahçe başkanlığı konusundaki defteri de bir daha açmamak üzere kapattı.

Ali Koç'un azalan oyu

2018'de, 16 bin 92 kişinin desteklediği ve oyların %77,6'sını alan Ali Koç, oy veren üye sayısı artmasına rağmen, bu kez 16 bin 464 kişinin oyunu alabildi.Oy sayısı 372 kişi artsa da, oran olarak yüzde 61,09'da kaldı ve 2018'e göre ciddi bir destek kaybı (%38,91) yaşadı.

Başkanlığı süresinde geçen 6 yılda sadece 1 Türkiye Kupası kazanılmasına rağmen, Aziz Yıldırım'ın stratejik hataları ve Koç'un yönetimine aldığı güçlü isimler, camiada 'kötünün iyisi' olarak görülen Ali Koç'un seçim kazanmasına yardım etti.

Üçüncü aday kazandı

Bana göre; seçimin kazananı oy vermeyenler, yani, 'üçüncü aday'cılar oldu.

Nitekim rakamlar da bunu doğruluyor. Toplam kongre üye sayısı 46 bin 410 olan Fenerbahçe'de, oy vermeyenlerin sayısı 18 bin 921. Yani her iki adayın aldığı oy sayısından da fazla.

Elbette mücbir sebeplerle oy veremeyenler de vardır. Ancak Aziz Yıldırım ve Ali Koç'a 'mecburiyetten' oy verenleri düşündüğümüzde, şimdilik 'hayalet' gibi görünen 'üçüncü adayın', başkanlık seçiminde galip geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Sonuçta, Sayın Ali Koç sandıktan birinci çıktı ve kongre üyelerinden yetkiyi aldı. Bu gerçek nasıl inkar edilemezse, "İkisini de desteklemiyorum ama oyum ....'a" diyen ve oy vermeyen kitlenin, seçimi kazanan Ali Koç'tan daha fazla hacme sahip olduğu gerçeği de göz ardı edilemez.

Üstelik hesaplamaya Aziz Yıldırım'a verilen oyları da eklediğimizde, bu seçim sonucunu Ali Koç'un "kesin zaferi" olarak görmek gerçeklikten uzak kalır.

Ali Koç'un sıradaki rakibi...

Bu nedenle, Ali Koç'un olumsuz tabloyu pozitife çevirmesinin tek yolu, şampiyonluktan geçiyor. Aksi takdirde, futbolda şampiyonluk hasreti 11 yıla çıkacak ve başkanlığı süresinde 7 yıldır şampiyon olamamış biri olarak, 3 yıllık görev süresini tamamlaması zor olacak.

Ali Koç'a iki kez seçim kaybeden Aziz Yıldırım, belki üçüncüsü için hamle yapmayacaktır. Ama bir sonraki seçimde Ali Koç'a rakip olabilecek en güçlü olası adayın, kendi yönetiminde yer aldığının altını çizmekte fayda var.

Elbette, 'üçüncü aday' teorime sahip çıkacak biri olup olmayacağı konusunu konuşmak için çok erken. Ancak, Fenerbahçe'de üçüncü kez başkanlığa seçilen Ali Koç için artık kum saati tersine akıyor...