Yaz aylarında temsilcilerimizi Avrupa kupaları maçları nedeniyle oynanamayan, 29 Aralık 2023 tarihinde Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yaşananların ardından ertelenen Süper Kupa finali için yeni tarih belli oldu. Dev derbiye sahne olacak olan Fenerbahçe Galatasaray Süper Kupa finali maçı Şanlıurfa'da oynanacak.

SÜPER KUPA FİNALİ NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

TFF'den yapılan açıklamaya göre Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa finali, 7 Nisan 2024 Pazar günü saat 21.00'de Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu'nda oynanacak.

Federasyondan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"2023 Turkcell Süper Kupa müsabakası, 2022-2023 Sezonu Süper Lig Şampiyonu Galatasaray A.Ş. ile 2022-2023 Sezonu Ziraat Türkiye Kupası Şampiyonu Fenerbahçe A.Ş. kulüpleri arasında, 7 Nisan 2024 Pazar günü saat 21.00'de Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu'nda oynanacaktır."

NELER YAŞANMIŞTI?

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Al-Awwal Park Stadı'nda 29 Aralık 2023 tarihinde oynanması planlanan Süper Kupa finali, yaşanan kriz nedeniyle ertelenmişti.

Fenerbahçe ve Galatasaray cephesi, sahaya Atatürk'ün "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" ve "Ne Mutlu Türküm Diyene" sözlerinin yer aldığı pankartlarla sahaya çıkmak istemişti. Ancak Suudi yetkililer, siyasi mesaj kaygısı nedeniyle bu talebe olumsuz yanıt vermişti. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç ve Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, yaşanan krizin ardından toplantı yapma kararı almıştı.


Fenerbahçe ve Galatasaray yönetimi, maç ısınmasına Atatürk tişörtüyle çıkılmasına izin verilmemesi halinde maçı oynamayacakları restini çekmişti. Suudi yetkililerin geri adım atmaması üzerine Fenerbahçe ve Galatasaray, Süper Kupa maçı için sahaya çıkmama görüşünde birlik olmuştu.