Süper Lig'in 30. haftasında Trabzonspor'u deplasmanda 3-2 mağlup eden Fenerbahçe, maç sonrası yaşananların ardından ligden çekilme de dahil alınacak aksiyonların değerlendirileceği olağanüstü genel kurul kararı aldı.

Fenerbahçe Genel Kurulu ‘çekilme’ yönünde karar alırsa ne olacak? Öncelikle, üst üste iki Süper Lig maçına çıkmamak Futbol Disiplin Talimatı 24/1-a maddesi uyarınca küme düşürülme için yeterli oluyor. Kayseri Erciyesspor 2018’de iki maça çıkmayınca 3. Lig’den bir alt lige düşürülmüştü.

Peki olağanüstü genel kuruldan Fenerbahçe'nin ligden çekilmesi kararı çıkarsa ne olacak? İşte cevap bekleyen sorular...

UEFA'NIN TAVRI BELİRSİZ

- Katılım lisanslarını TFF verdiğinden Fenerbahçe’nin gelecek yıl alt ligde olup olmayacağı kesin değil. Ekstra ceza da verilebilir.

- Sözleşme sıkıntıları çıkabilir. Futbolcuların veya sponsorların kontratlarında özel küme düşme maddeleri bulunabiliyor.

- Kamuya açık bir şirket olan Fenerbahçe’nin borsadaki durumu olumsuz etkilenebilir.

- Süper Lig’de ikinciye Şampiyonlar Ligi ön elemesine katılma hakkı doğar.

- beİN Group yayından çıkabilir.

- TFF’nin sponsorları arasında pek çok Koç Grubu şirketi var. Bunların geleceği sorgulanır.

- UEFA’nın bu konuda tavrı net değil. Rangers ve Juventus gibi kulüpler küme düşürüldüğünde ülke puanına zarar görmemişti. Ancak ligden çekilme farklı bir cezayı beraberinde getirebilir.

KOÇ: HER GÜN ÖLMEKTENSE...

Ali Koç konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Gerekirse bir alt lige düşeceğiz. Her gün ölmektense bir gün öleceğiz. Gerekirse 1 sene oynar, çıkarız." ifadelerini kullanmıştı.