Fenerbahçe'nin, 3 Temmuz Şike Davası süreci nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) açtığı tazminat davasının altıncı duruşması Ankara'da gerçekleşti.

Davaya yeni atanan hakim, TFF'nin Tahkim talebi dahil olmak üzere yapılan tüm yargısal itirazları geri çevirdi ve kulübün uğradığı zararların tespiti için dosyayı bilirkişiye gönderilmesine karar verdi.

Dava, 16 Nisan 2024 tarihinde saat 10:00'da yeniden görüşülmek üzere ertelendi.

FETHİ PEKİN: 2,5 YIL GEÇTİ

Fenerbahçe'nin Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Pekin, bugün gerçekleştirilen 6. duruşmayla ilgili Fenerbahçe Televizyonu’na açıklamalarda bulundu:

"Öncelikle tüm izleyicilerimiz ve camiamız için bir hatırlatma yapayım: Biliyorsunuz bu davayı 2021 yılının Ağustos ayının sonlarına doğru açmıştık. Aşağı yukarı 2,5 yıl geçti. Maalesef karşı taraf vekillerinin davayı geciktirme amaçlı hamleleri ve yine maalesef iki kere hakimimizin değişmesi -bir kere emekli olması, bir kere de tayin sebebiyle- nedeniyle üçüncü hakimle bugünkü duruşmaya çıktık."

"BU KARAR YARGIYA TAŞINAMAZ"

"Ve yeni hakimimiz her ne kadar dosyayı yeni almasına rağmen bugün hepimiz için sevindirici bir kararla duruşmadan çıktık. Karşı tarafın daha önce de ifade ettiğim gibi ilk evvela usul yönünden bir itirazı vardı, bu da şuydu; ‘Bu konu Tahkim nezdinde karara bağlanmıştır. Bu karar yargıya taşınamaz. Dolayısıyla sen Özel Hukuk Mahkemeleri’nde bu konuyu dava edemezsin’ savunmasıydı, itirazıydı. Bunu iki önceki hakim reddetmişti. Yalnız kendileri tekrar bu konuyu ara karardan rücude edilmesi suretiyle yine itiraz etmişlerdi. Bugün yeni hakimimiz bu konuda bir karar verdi ve bu taleplerini reddetti."

"SON DERECE SEVİNDİRİCİ"

"Dolayısıyla usulü olarak herhangi bir tartışma kalmamıştır. İkincisi ve daha önemlisi 3 kişilik bir bilirkişi heyetine tayin edilmesine ve dosyanın bilirkişi tarafından incelenmesine karar verdi. Hangi konularda inceleme isteyeceğini daha sonra bilahare öğreneceğiz. Ama hangi konuda olduğu zaten malum, zararımızın hesaplanması konusunda isteyecektir. Bu her ne kadar 2,5 yıl gecikme olmuş olsa da bugün bu dava ile ilgili çıkan bu karar son derece önemli, Fenerbahçeliler için de son derece sevindiricidir."

"2024 SONUNA DOĞRU KARAR ÇIKAR"

"Hayırlı olmasını diliyorum. Bir sonraki duruşma tarihi de 16 Nisan 2024 olarak belirlendi. Orada da hazır bulunacağız. Ben de şu anda Ankara’dayım. Hayırlı olmasını diliyorum. Bu ilk derece mahkemesinde kuvvetle muhtemel 2024 yılının sonlarına doğru bir karar çıkacağını düşünüyorum.."