Suudi Arabistan'daki Süper Kupa maçına çıkmama kararı alan Fenerbahçe ve Galatasaray, TFF'nin de imzasının yer aldığı ortak bir açıklama yayınladı.

Atatürk tişörtüne ve pankartına izin vermeyen Suudi Arabistan yetkililerine rest çeken iki kulübün yöneticileri, sahaya çıkmayarak ülkeye dönme kararı aldı.

Yaşananların ardından TFF, Fenerbahçe ve Galatasaray kulübü ortak bir bildiri yayınladı. Sözcü TV'ye açıklamalarda bulunan spor yazarı Ayhan Şensoy, yayınlanan bildiride iki kulübün dahlinin olmadığını söyledi.

Öte yandan, Fenerbahçe Kongre Üyesi Taha Gökberk Doğan yaptığı açıklamada, "Değerli sporseverler; ülke menfaatleri, Suudi Arabistan kanunları ve takımlarımızın problemsiz şekilde ülkemize dönmesi adına böyle bir açıklama yapılmıştır. Asıl açıklamalar ülkeye döndükten sonra gerçekleştirilecektir." ifadelerini kullandı.

İşte, TFF, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın açıklaması:

Cumhuriyetimizin ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun 100. yılını yurt dışında da kutlamak amacıyla Türk futbolunun marka değerine ve kulüplerimize katkı sağlayacak şekilde kulüplerimizle organize ettiğimiz,

29 Aralık 2023 Cuma günü saat 20.45’te oynanması planlanan 2023 Süper Kupa müsabakası organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle Kulüplerimizle birlikte aldığımız ortak karar neticesinde ileri bir tarihe ertelenmiştir.
 
Ev sahibi ülkenin Futbol Federasyonu, ilgili kurum ve kuruluşlarına şu ana kadar Süper Kupa’nın organizasyonu için göstermiş oldukları çaba nedeniyle teşekkür ederiz.
 
Türkiye Futbol Federasyonu
Fenerbahçe Spor Kulübü
Galatasaray Spor Kulübü