BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde basın mensuplarıyla bir araya gelen Beşiktaş'ın Portekizli teknik direktörü Fernando Santos, baharın gelmeye başladığını ve Beşiktaş'a da bahar getirmek için çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

Türk futbolunda bir altyapı sorunu olduğuna değinen Santos, "2002 yılında Türk Milli Takımı'yla Portekiz Milli Takım arasında çok ciddi fark yoktu. Futbollarının seviyesi benzerdi. Portekiz o yıllardan beri inanılmaz bir altyapı yatırımı yaptı ve sistem kurdu. Türkiye'de değişmesi gereken şeylerden biri, birçok alt yaş ligleri var. Türkiye'de sadece U-19 var. Örneğin Tayyip fiziksel olarak iyi olmadığı için oynamıyor. Ben bu oyuncuyu nerede oynatacağım? U-23 olsa, bu oyuncuyu orada değerlendirebilirim. Altyapıdan çok iyi oyuncular geliyor. Çok yetenekli oyuncular var. Çocuk belli bir aşamaya geliyor ve oraya geldikten sonra Beşiktaş'ta oynayamıyor. Ya kiralık vereceksiniz ya da U-19 var" ifadelerini kullandı.

Santos, sakatlıktan döndükten sonra birkaç maç oynayan ancak daha sonra kadroya girmekte zorluk çeken Tayyip Talha Sanuç'un fiziksel olarak henüz hazır olmadığını ancak her geçen gün daha iyiye gittiğini aktardı. 

"EKSİK OYNAMAYACAĞIZ"

Portekizli teknik adam, sarı kart cezası nedeniyle Galatasaray maçında forma giyemeyecek Gedson Fernandes'in eksikliği ile ilgili soruya, "Eksik oynamayacağız, 11 kişi sahada olacağız. Gedson'un yerine başka biri oynayacak. O da istediklerimi sahaya yansıttığında bir eksiklik olmayacak. Benim için sahaya çıkan 11'in performansı önemli. Benim görevim kolektif olarak takıma odaklanmak ve sahada beraber oynayan güçlü bir grup oluşturmak" yanıtını verdi.

Santos, derbiye özel bir hazırlık yapmayacaklarını kaydederek, "Galatasaray maçına özel plan yapmayacağız. Rakibi analiz ediyoruz. Önemli olan bizim nasıl oynayacağımız. Rakipten bağımsız bir anlayış oturtmak istiyoruz. Herkes kazanmak istiyor. Oyuncularımız istediklerimizin ne kadarını sahaya yansıtacak? Bu da çok önemli. İyi defans yapan, iyi hücum yapan bir takım görecek taraftarlar" ifadelerini kullandı.

"BİR TAKIM ŞEYLER DEĞİŞTİ"

Siyah-beyazlı takımın yavaş yavaş istediği seviyeye geldiğini söyleyen Santos, göreve geldikten sonraki dönemle ilgili şunları kaydetti:

Bir takım şeyler değişti. Takım gelişmeye devam ediyor. Geleli henüz 2 ay oldu. Yüzde 100 istediğim oyun anlayışı yerleşmedi, bu da çok doğal. Futbol basit bir oyun. Gol yemeyin, gol atın. Beşiktaş gibi takımlar oyunu domine etmeli, iyi hücum etmeli, iyi savunma yapmalı. Geldiğimizden beri bunu aşılamaya çalışıyoruz. Oyuncular da bunun için çaba sarf ediyor. Hepsi elinden geleni yapıyor. Bizim saygımızı kazandılar. Bir anda mantaliteyi oturtmak kolay değil. İstediğimiz Beşiktaş'ı ortaya çıkarmak için oyuncular büyük çaba sarf ediyor. Futbol kolektif bir oyun. Bizim beraber oynamayı daha da geliştirmemiz lazım. Büyük takımlar, yüzde 80 kolektif, yüzde 20 bireysel oyunla başarılı olur. Bu yüzde 20'lik kısımda oyuncuların kendi yeteneklerini gösterdiği yerler olabilir. Biz şu an yüzde 60 bireysel, yüzde 40 kolektifiz. Bunu değiştirmek zorundayız. Futbolcular da bunu değiştirmek için çabalıyor. Beraber oynama alışkanlığı önemli. Bunu yapmak istiyoruz. Bu dediğim seviyeye de geleceğiz. 

"TARAFTAR DA DAHA GÜÇLÜ FUTOL GÖRMEK İSTİYOR"

Tecrübeli teknik adam takımdaki değişikliklere değinirken, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ofansif olarak topu hızlı döndüremiyoruz. Daha akıcı ve hızlı oynamak zorundayız. Hücumda hedef odaklı oynamak zorundayız. Bazen geriye çok oynuyoruz. Pas hatası yaptığımız zamanlar da oluyor. Geriye bakınca iyi bir aşamaya geliyoruz. Benim istediğim aşamaya henüz gelmedik. Bunun için oyuncular çabalıyor. Rakip ceza sahasına çok fazla giremediğimizi düşünüyorum. Bundan takıma, oyunculara da bahsediyoruz. Organize hücum değil de direkt topu ileri atma alışkanlığı görüyorum. Defansif olarak pozitif sinyaller var, gelişiyoruz. Türkiye'de çok fazla adam adama baskı yapılıyor. Bir stoper rakibin forvetini, rakip takımın ceza sahasına kadar kovalayabiliyor. Ben ön alan presinde alan savunmasını tercih ediyorum Bu anlamda da eksiklerimiz var. Çok agresif değiliz, ikili mücadele alamıyoruz. Rakip bazen baskımızdan kolay çıkabiliyor. Bu anlamda da iyiye gideceğiz. Kazanmak ve kazanma alışkanlığı önemli. Oyuncular bu alışkanlıkta daha iyiye gidiyor. Taraftar da daha gollü futbol görmek istiyor. Bu zaten Beşiktaş'ın DNA'sında var. Adım adım gidiyoruz. Gol yemeden kazanmaya devam etmek zorundayız." 

"HEDEFİMİZ RAKİP KALE"

Hücum anlamında istediklerinin yüzde 50'sini sahaya yansıttıklarını anlatan Portekizli çalıştırıcı, "Fazla bireyseliz. Bu yüzden oyuncu topla çok fazla alan kat etmeye çalışıyor. Koşuyor ve yoruluyor. Bir top ve kaleci hariç 10 oyuncu var. Top bizdeyken sürekli oyuncuların aralara girmesi ve opsiyon göstermesi gerekiyor. Topu alan ya ayağına atıyor ya da kanada atıyor. Böyle olunca topu döndüremiyoruz. Top bizdeyken durağan oynuyoruz. Sırtımız kaleye dönük şekilde topu kontrol etme alışkanlığımız var. Hedefimiz rakip kale. Oyuncularıma da bunu söylüyorum. Topu ilk kontrolde geriyi düşünmemiz bir alışkanlık. Bunu idmanlarda değiştireceğiz. İyi organize olmadığımızda topu kaybedince takım boyu uzamış oluyor. Çok fazla geriye koşmak zorunda kalıyor ve yoruluyoruz. Beşiktaş'ın oyunu kontratak oyunu değil. 10 günden beri tüm takım beraber çalışıyoruz. Topu döndürmek ve hızlı oynamak için beraber olmamız gerekiyor. Oyuncularımın bunu yapmak istediğini biliyorum. İdmanlarda bazen istediğim gibi yapıyorlar ama maça yansımayabiliyor. İstediğimi sahaya yansıtmak benim için en önemlisi. Biraz sabır lazım. Defansif olarak çok çok iyi değiliz ama iyiyiz. Orada bazı şeyleri oturttuk. İstediklerimizin yüze 70'indeyiz. Oyuncular farklı mantaliteye alışmak zorunda. Top bizdeyken daha fazla çözüm üretmeliyiz. Bunu da düzelteceğiz" değerlendirmesinde bulundu.