Fidelity International Portföy Yöneticisi Paul Greer, Türkiye’de riskten arındırılmış olarak bakıldığında en yüksek getiriyi Türk lirasında gördüklerini belirterek son dönemde 2-3 yıllık TL cinsi tahvillerde pozisyon artırdıklarını duyurdu.

Bloomberg’in sorularını yanıtlayan Greer, şu anda Türkiye’nin makroekonomik gidişatı konusunda iyimser bir görüşe sahip olduklarını belirtti.

584 milyar dolarlık yatırım şirketinin portföy yöneticisi Paul Greer, son zamanlarda iki ila üç yıl vadeli lira cinsinden tahviller satın aldıklarını duyurdu.

Greer, e-postayla gönderdiği yorumlarda, tahvil eğrisinin beklenen enflasyona göre reel getirilere dayanarak doğru noktayı sağladığını söyledi. 

'DAHA FAZLA PARA GİRİŞİ BEKLİYOR'

Greer'in yorumları şöyle oldu:

"Eğer Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek görevinde kalmaya devam eder ve son 12 ayda olduğu gibi Türkiye son zamanlarda yaptığı gibi pragmatik makro ayarlamalar yolunda ilerlemeye devam ederse Türk piyasalarına daha fazla para girişi olmasını beklerim.

Beklenen reel getirilere baktığımızda, Türk tahvillerinin getiri eğrisinin 2-3 yıllık tarafı yatırımcılar için, risklere göre bakıldığında, iyi bir fırsat sunuyor. 2-3 yıllık Türk lirası cinsi tahvillerde son dönemde pozisyon artırdık"

Türk politika yapıcıların yönlendirdiği gibi enflasyonun yavaşlamaya başladığı durumda yerel tahvillerin daha fazla fayda sağlamasını bekleyen Greer, “Bu durum muhtemelen piyasayı bir kez daha lira süresini ve nihayetinde potansiyel faiz indirimlerini düşünmeye zorlayacaktır” dedi.