Aksaray’da fayans ustası olarak çalışan 19 yaşındaki Polat K. 16 Nisan günü trafik kazası geçiren bir arkadaşını görmek için il jandarma komutanlığına gitti. 

Ardından karakol nizamiyesi çıkışında aniden sıkışınca çevrede tuvalet olmadığı için idrarını park halindeki bir aracın bulunduğu yerdeki çevre duvarına yaptı. Ne olduysa bundan sonra oldu. 

Olayı gören nöbetçi er Furkan A. durumu hemen üstlerine bildirdi.

Nöbetçi Astsubay Ramazan G.’de durumu derhal savcılığa bildirince savcılığın talimatı üzerine Jandarma Komutanlığı binasının duvarına işeyen Polat K. polis tarafından yakalandı. 

"ÇOK PİŞMANIM AMA BAŞKA ÇAREM YOKTU"

Emniyette sorguya alınan Polat K. ifadesinde, “Polis merkezinde hakkımda isnat edilen suçlamalar hakkında bilgi sahibi oldum. İfademi avukat talebim olmadan vermek istiyorum. Fayans ustası olarak çalışıyorum. Olay günü trafik kazası geçiren arkadaşını görebilmek için İl Jandarma Komutanlığına gittim. Jandarma Komutanlığı nizamiye girişinde sıkıştım. Etrafıma bakındım ama tuvaletimi yapacak yakın bir yer bulamadım. Ben köyde oturduğum için il merkezini fazla bilmiyorum. Ben de o anki durumumdan kaynaklı sıkıştığım için idrarımı il jandarma karakolunun duvarına yaptım. Bu olaydan dolayı çok pişmanım, anlatacaklarım bunlardan ibarettir” dedi.

"SIRTI BİZE DÖNÜK VAZİYETTE ÇİŞİNİ YAPARKEN GÖRDÜM"

Komutanlığın 2 No’lu nizamiye girişinde nöbet tutan er Furkan A.’nın da tanık olarak ifadesi alındı. 

Nöbetçi er ifadesinde, “Ben Aksaray İl Jandarma Komutanlığı'nda er olarak görev yapmaktayım. Olay günü benden sorumlu olan komutanım Ramazan G. ile birlikte iş takibi için nizamiye kapısından çıktığımız esnada Polat K. isimli şahsın 2 No’lu nizamiye karakolu girişinde sırtı bize dönük vaziyette İl Jandarma Komutanlığına ait duvara idrarını yaptığını gördüm. Komutanım ile birlikte şahsın yanına giderek yaptığı hareketin doğru olmadığını söyledik. Komutanım da kendisine yolun hemen karşısındaki petrol istasyonuna giderek tuvaletini yapabileceğini, idrarını duvara yapmasının doğru olmadığını söyledi. Polat K. da her ikimizden özür diledi. Daha sonra şahıs hakkında işlem yapmak için komutanım ile birlikte Merkez İlçe Jandarma Karakol Komutanlığı'na gittik. Adliyede nöbetçi savcıya gerekli bilgileri verdikten sonra yapılan telefon görüşmesi sonrasında Polat K. hakkında gerekli işlemlerin yapılması için Aksaray Polis Merkez Amirliğine geldik. Olayla ilgili anlatacaklarım bunlardan ibarettir” dedi.

"KENDİSİNİ UYARDIM O DA ÖZÜR DİLEDİ"

Nöbetçi karakol komutanı Ramazan G. ise polise verdiği ifadesinde, “Bende Aksaray İl Jandarma Komutanlığı'nda olay günü nöbetçi personel işlem astsubayı olarak görev yapıyordum. Olay günü Polat K.’nın sırtı bana dönük vaziyette komutanlığın duvarına idrarını yaparken gördüm. Yanına giderek yaptığının doğru olmadığı şeklinde kendisini uyardım. O da benden özür diledi. Daha sonra hakkında resmi işlem yapılması için Merkez Komutanlığına gittik. Nöbetçi savcıyı bilgilendirdikten sonra da polis merkezine şikayette bulunmak için geldik” dedi.

"İDRAR YAPILAN DUVARIN FOTOĞRAFLARI DELİL DOSYASINDA"

Polis hazırladığı fezlekeye olay yerini gören ve duvarın idrar nedeniyle ıslak olduğunu gösteren duvarın fotoğraflarını delil olarak dosyaya ekledikten sonra evrakı Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. 

İdrar yaptığı için hakkında soruşturma başlatılan Polat K, hakkında, TCK’nın 152/1-a  maddesi uyarınca “Kamu malına zarar vermek” suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle asliye ceza mahkemesine dava açıldı. 

İddianamede sanığın cezalandırılmasıyla birlikte TCK’nın 53/1 maddesi uyarınca belli hakları kullanmaktan (Seçme ve seçilme hakkı) yoksun bırakılması istendi. 

YARGILANIP CEZALANDIRILMASI KAMU ADINA TALEP OLUNUR

İddianamenin deliller başlığına ise şüpheli ikrarı, tespit tutanağı, tanık ifadeleri, adli sicil kaydı, nüfus kaydı ve tüm dosya kapsamı ibarelerinin eklenmesi ise dikkat çekti. İddianamede şöyle denildi: 

-Yukarıda açık kimlik bilgileri yazılı şüpheli Polat K.’nın olay günü Aksaray İl merkezinde bulunan jandarma komutanlığına ait binanın duvarına idrarını yapmak suretiyle kamu malını pisletmek, kirletmek şeklinde mala zarar verme suçunu işlediği şüpheli ikrarı ve tanık beyanları ile anlaşılmakla yukarıda açıklanan atılı suçlar nedeniyle şüphelinin yargılanarak belirtilen sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasına, şüpheli hakkında ayrıca TCK’nın 53. Maddesinde düzenlenen güvenlik tedbirlerinin uygulanmasına karar verilmesi kamu adına talep olunur. Sanığın yargılanmasına adli tatil sonrasında başlanacak.