7 Ekim'den beri sistematik bir biçimde İsrail'in sivillere yönelik orantısız şiddetiyle karşı karşıya kalan Filistin'de Başbakanı Muhammed İştiyye'nin istifa kararı aldığı açıklandı. 

Bugün düzenlediği bir basın toplantısında konuşan İştiyye, istifasını Filistin lideri Mahmud Abbas'a verdiğini söyledi. Filistin Başbakanı İştiyye yaptığı açıklamada İsrail'in Gazze'de Hamas'a karşı yürüttüğü savaşın ardından siyasi düzenlemeler konusunda Filistinliler arasında geniş bir mutabakatın oluşmasına olanak sağlamak için istifa ettiğini söyledi.

İştiyye, 2019 yılında göreve getirilmişti.

Son günlerde Arap medyasına konuşan kaynaklar FilistiN Başbakanı'nın istifa edebileceğine dair iddialar ortaya atmıştı. 

Filistin yönetimine yakın kaynaklar önceki gün Sky News Arabic'e, İştiyye'nin istifasının önümüzdeki iki gün içinde gerçekleşebileceğini ve hafta sonuna kadar profesyonel, partiler üstü bir yönetimin önünün açılmasının hedeflendiğini iddia etmişti. 

TEKNOKRATİK YÖNETİM İDDİASI

Bu gelişme, Hamas'ın İsrail-Hamas çatışmasının ardından Gazze'nin yeniden imarı ve güvenliğin yeniden tesis edilmesine odaklanan teknokratik bir yönetimin oluşturulmasına yönelik jestleri olarak görülüyor.

Hamas, Filistinli siyasi gruplardan bağımsız kalacak ve seçimlere giden geçiş döneminde siyasetçiler yerine uzmanlar tarafından yönetilecek bir hükümeti desteklediğini ifade etmişti. 

İngiliz haber ajansı Reuters ise, "Bu hareket, Gazze'deki çatışmaları durdurmak ve savaştan sonra bölgeyi yönetecek siyasi bir yapı üzerinde çalışmaya başlamak için uluslararası çabalar yoğunlaşırken, Başkan Mahmud Abbas'a Filistin Yönetimi'ni yeniden kurması için artan ABD baskısının ortasında geldi" yorumunu yaptı.