Refah sınır kapısının kapalı kalması ve ABD'nin inşa ettiği geçici iskeleden Birleşmiş Milletler'e (BM) ait depoya iki gündür yardım teslim edilememesi nedeniyle Gazze'deki Filistinliler için gönderilen gıda ve ilaçlar Mısır'da bekliyor.

BM üst düzey yetkilisi Edem Wosornu, İsrail'in Hamas'a yönelik askeri operasyonu ile karşı karşıya kalan Gazzelilere yardım etmek için yeterli miktarda erzak ve yakıt olmadığını söyledi.

Wosornu, "Gazze'de yaşananları anlatmak için kelime bulmakta zorlanıyoruz. Bunu bir felaket, bir kabus, dünyada cehennemi yaşamak şeklinde niteledik. (Yaşananlar) bunların hepsi ve daha da kötüsü" dedi.

Wosornu, BM Güvenlik Konseyi'ne Mısır'dan geçiş sağlayan Refah sınır kapısının kapanmasının en az 82,000 ton erzağın teslimatını durdurduğunu, İsrail'deki Kerem Şalom sınır kapısında ise "çatışmalar, zorlu lojistik koşullar ve karmaşık koordinasyon süreçleri" nedeniyle erişimin sınırlı olduğunu söyledi.

Mısır dün sınır kapısının İsrail'in askeri operasyonunun yardım çalışmalarına yönelik tehlike oluşturması nedeniyle kapalı olduğunu belirtti.