İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Katar merkezli televizyon kanalı Al Jazeera'nın İsrail'deki ofisini kapatma konusunda kararlı görünüyor.

İsrail Parlamentosu Knesset, ulusal güvenliğe tehdit olarak görülen yabancı kanalların geçici olarak kapatılmasına izin veren yasayı dün akşam onayladı.

Katar hükümetinin fonladığı Al Jazeera, dün yaptığı açıklamada, İsrail'in bu kararının gerilimi tırmandırdığını belirtti ve bunun "Al Jazeera'yı susturmaya yönelik sistematik İsrail saldırılarının bir parçası" olduğunu açıkladı.

Dün onaylanan yasa Netanyahu ve güvenlik kabinesine kanalın İsrail'deki ofislerini 45 gün süreyle kapatma yetkisini veriyor. Yasa Temmuz'a kadar ya da Gazze'deki büyük askeri operasyonlar sona erene kadar yürürlükte kalacak.

AL JAZEERA: SUÇLAMALAR GAZETECİLERİ TEHLİKEYE ATIYOR

Al Jazeera, İsrail'in güvenliğine zarar verdiği yönündeki suçlamaları "tehlikeli ve gülünç bir yalan" olarak nitelendirdi ve bunun gazetecileri tehlikeye attığını ifade etti.

Al Jazeera, İsrail'in hayatını kaybeden Samer Abu Daqqa ve Hamza Al Dahdooh gibi pek çok Al Jazeera muhabirini kasıtlı olarak hedef aldığını belirtti. İsrail ise gazetecileri hedef almadığını belirtiyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean Pierre, "Doğruysa, böyle bir adım endişe verici" dedi.

Al Jazeera'yi 1996 yılında kuran Katar, bu kanalı Arap dünyasındaki imajını güçlendirmenin bir yolu olarak görüyor.