ABD’li 39 yaşındaki Catherine Herring, üçüncü çocuğuna hamile kaldıktan sonra 10 yıllık kocasının onu zehirlediğinden şüpheleniyordu. Bu şüphesini haklı çıkarmak ve kocasının içeceklerine kürtaja neden olan ilaçlar koyduğuna dair kanıt toplamak için haftalar harcadı.

Herring yakın zamanda onu, iletişimini keseceğine yemin ettiği eski bir kadın meslektaşına mesaj atarken yakalamıştı, ancak onunla yüzleştiğinde kocası evden taşınması gerektiğini söyledi.

Kadın, Daily Beast'e "Gerçekten tuhaf davranmaya başladı ve bana neler olduğunu söylemedi" dedi.

Çiftin iki çocuğu vardı ve üçüncüsü yoldaydı, ancak Mason daha önce hamilelikle ilgili mutsuzluğunu dile getirmişti.

SUYUNA İLAÇ KOYMUŞ

İddianamede yazanlara göre, Mason’ın kahvaltıda kendisine getirdiği suyu içen ve bisküviyi yiyen kadın, yaklaşık 30 dakika sonra ağrılı mide krampları ve şiddetli ishal yaşamaya başladı.

Vajinal kanama da geçiren kadın, hastaneye zor yetişti. Taburcu edildikten sonra bile kanaması devam etti. Mahkeme belgelerine göre Herring eve döndüğünde Mason ona her biri “bilinmeyen madde” içeren içecekler sağlamaya devam etti.

Herring, “Sadece umutsuzca yanılmayı istedim. Başka bir açıklama olmasını istedim çünkü bu sizin sevdiğiniz, taptığınız ve çocuk sahibi olduğunuz kocanız.”

“Ama içgüdüm şuydu: 'Bir şeyler ters gidiyor, kendimi korumam gerekiyor.' Ve onun peşinde olduğumu bilmediğinden emin olmam gerekiyor. Çünkü gerçekten kanıt toplayabilmemin tek yolunun bu olduğunu hissettim.” dedi.

DEDEKTİF TUTTU

Herring, kocasının neden birdenbire ayrılık talebinde bulunduğunu anlamak umuduyla tuttuğu özel dedektif John Moritz'i ziyaret etti.

Herring sıvı örnekleri toplamıştı ve Moritz bunların altısını test için laboratuvara gönderdi. Örneklerden en az ikisinin, kürtaja neden olmak için yaygın olarak kullanılan misoprostol içerdiği ortaya çıktı.

Moritz, kadına kanıt toplama yöntemlerini öğretmeye devam etti. İkili evin her yerine kameralar yerleştirdi ve Moritz, mümkünse Mason'la yalnız kalmaması konusunda ısrar etti. Eski kocasını suyuna toz dökerken yakalayan kadın, çöpte boş kutularda da kürtaj ilacı buldu.

Günler sonra, gizli kameralar Mason'un beyaz tozla dolu plastik bir poşeti bir bardak kızılcık suyuna boşalttığını kaydetti ve daha sonra Herring'i bunu içmeye teşvik etti.

MAHKEME SÜRECİ BAŞLADI

Kadın, ertesi gün polise başvurdu. Mason tutuklandı ve kürtaja zorlama ile hamile bir kişiye saldırı ile suçlandı.

Mason yalnızca 15 yaşın altındaki bir çocuğa yönelik bir kez yaralama suçunu kabul etti.

Hakim onu 180 gün hapis ve 10 yıl şartlı tahliye cezasına çarptırdı; bu, devletin kürtaja karşı bakışı göz önüne alındığında çok hafif bir ceza olarak yorumlandı.

2021 tarihli Teksas yasası, eyaletteki herkesin altı haftalık gebelikten sonra kürtaj yaptığından şüphelendiği birine dava açmasına izin veriyor. Kürtaj yapmak ömür boyu hapis cezası gerektiren bir suç olarak tanınıyor.

Mason'ın tutuklanmasından üç ay sonra, ağustos ayında doğan en küçük kızlarıyla iletişim kurması yasaklandı.

10 haftalık prematüre doğan bebek gelişimsel gecikmeler yaşıyor. Beslenme tüpüyle yemek yiyor ve her hafta fiziksel, mesleki ve konuşma terapistleriyle görüşüyor.

Herring, mahkemeye hitaben yaptığı konuşmada, "Çocuğunuzu yedi ayrı kez öldürmeye teşebbüs etmek için 180 gün cezanın adalet olduğuna inanmıyorum."

"İki yıl boyunca kocam bu saldırıyı açıkça reddetti ve bugün sonunda suçunu kabul ettiği için memnunum" dedi.