Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, geçen yılki seçim sonrasında Türkiye'de ortodoks politikaların uygulanmasının ardından, Türk bankalarının tahvil ihraçlarını artırmasının uluslararası yatırımcıların sektöre güvenindeki toparlanmayı gösterdiğini söyledi.

Fitch, borçlanma aracı ihraçlarındaki arz fazlasının hâlihazırda sermaye benzeri borç ihracı maliyetlerini artırdığını fakat piyasaya erişimin belirgin bir biçimde artmasının bankaların kredi notu açısından olumlu olduğunu ifade etti.

TÜRK BANKLARI TAHVİL PİYASASINDA AKTİF OLDU

Türk bankaları, Mayıs 2023'teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana tahvil piyasasında aktif oldu. Bu yılın ilk çeyreğinden itibaren ihraçlar hız kazanırken, ilave ana sermaye ve katkı sermaye niteliği taşıyan (Tier 1 ve 2) araçların ihracı yatırımcıların algısında değişim olduğuna işaret etti. Bu ihraçları, çoğunlukla yüksek maliyetli sendikasyon kredileri ve eurobond ihraçları takip etti.

Fitch, Türk bankalarının yakın dönemde yeniden finansman risklerinin azalacağına dair 2024 başında yaptığı tahminin, Türk bankalarının piyasaya erişiminin iyileşmesiyle tasdiklendiğini belirtti. Fitch ayrıca ABD'de bu yılki muhtemel faiz indiriminden önce yatırımcıların yüksek faiz oranlarından istifade edebileceklerini vurguladı.