2024 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun (TUR 2024) sekizinci ve son etabı olan İstanbul etabı, kötü hava şartları nedeniyle nötralize edildi.

Bu karar, son etap öncesi yaşanan yoğun yağışlar sonucu kayganlaşan yollardan dolayı alındı. Yarış, Beşiktaş Meydanı'ndan başlayacakken, organizasyon komitesi, sporcu ve takım temsilcileri ile hakemlerin ortak kararıyla bu değişikliğe gidildi.

Yarışın startını Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İstanbul Valisi Davut Gül, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Safa Koçoğlu ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu verdi. Planlanan Caddebostan sahilindeki beş tur yerine sporcular, tek tur atarak Sultanahmet Meydanı'nda etabı tamamladılar.

Yedinci etap sonrasında genel klasmanda lider olan Dsm-Firmenich PostNL takımından Hollandalı bisikletçi Frank van den Broek, böylece 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun galibi oldu.

Van den Broek, toplamda 25 saat 53 dakika 9 saniye süren performansıyla "turkuaz mayo"yu kazandı. Eritreli bisikletçi Merhawi Kudus, Terengganu takımı adına genel klasmanı ikinci sırada tamamlarken, Büyük Britanyalı bisikletçi Paul Double Polti Kometa takımıyla üçüncülüğü elde etti.

Nötralize edilen bu son etap için öngörülen para ödülü, bir hayır kurumuna bağışlanacak.

MAYO ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU

2024 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda, Dsm-Firmenich PostNL ekibinden Hollandalı Frank van den Broek, genel klasmanda üstün bir performans sergileyerek turu lider olarak tamamladı ve prestijli "turkuaz mayo"nun yeni sahibi oldu.

Aynı takımdan Danimarkalı Tobias Andresen ise, sprint kategorisinde gösterdiği üstün performansla "yeşil mayo"yu kazandı ve bu klasmanda zirvede yer aldı.

Almanya'dan Vinzent Dorn, Bike Aid takımı adına yarışarak tırmanış kategorisindeki liderliğini "kırmızı mayo" alarak taçlandırdı. Ayrıca, Türkiye'nin doğal güzelliklerinin ön plana çıkarıldığı özel klasmanda da birincilik elde ederek "beyaz mayo"nun sahibi oldu.

Takımlar genel klasmanında ise Q36.5 Pro Cycling Team, rakiplerini geride bırakarak bu önemli kategoride ilk sırayı elde etti.

ÖNCEKİ TURDA DA NÖTRALİZE KARARI VERİLDİ

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2022 yılında yaşanan bir kaza nedeniyle nötralize edilmişti.

İstanbul etabı, Taksim Meydanı'ndan start alırken, yarışın 25. kilometresinde kötü hava şartları sebebiyle meydana gelen bir kaza sonucu, takım koordinatörleri ve sporcuların talebi üzerine etap nötralize edilmişti.