Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kararı ile gidilen erken seçimlerin 30 Haziran'daki ilk turunda oyların yüzde 33'ten fazlasını alarak birinci olan aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) ittifakı, 7 Temmuz'da yapılacak ikinci tur öncesi sol ve merkez partilerin işbirliğine gitmesinin ardından Meclis'te salt çoğunluğu elde edemeyebilir. 

Fransa'da erken genel seçimlerin ilk turunda, aşırı sağcı RN partisinin ittifakı yaklaşık 10 milyon seçmenin oyunu aldı. Bu sayı, geçerli oyların üçte birine denk geliyor. Aşırı sağcı ittifak yüzde 33,15 oyla birinci, sol ve çevreci partilerin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi ittifakı ise yüzde 28 ile ikinci sıraya yerleşirken, Macron'un "Cumhuriyet İçin Hep Birlikte" ittifakı ise yüzde 20 oyla seçimden üçüncü çıktı. 

MERKEZ-SOL İTTİFAKI YÜKSELİŞTE

Fransa'da ikinci tura günler kala "Toluna Harris Interactive" araştırma merkezi tarafından Challenges, M6 ve RTL için 3 Temmuz’da yapılan yeni anket, aşırı sağcı RN ittifakının, 289 sandalye gerektiren salt çoğunluğu sağlayamayabileceğini öngörüyor. 

Ankete göre ikinci tur sonunda aşırı sağcı RN’nin başını çektiği ittifak 190 ila 220, Yeni Halk Cephesi 159 ila 183, "Cumhuriyet İçin Hep Birlikte" ittifakı 110 ila 135 sandalye elde ederken Cumhuriyetçiler ise 30 ila 50 sandalyenin sahibi olabilir. 

Anket sonuçları ilk turun ardından aşırı sağa karşı üstü kapalı işbirliğine giden solcu Yeni Halk Cephesi ve Macron ittifakının yükselişe geçtiğine işaret ediyor. 

Öte yandan Ifop-Fiducial şirketinin LCI, Sud radio ve Le Figaro için 4 Temmuz tarihli anketi RN ittifakının 210 ila 240, Yeni Halk Cephesi ittifakının 170 ila 200, Macron cephesinin ise 95 ila 125 sandalye kazanacağını gösteriyor. 

Radio France'a konuşan Fransa Başbakanı Gabriel Attal, 3 adayın ikinci tura kaldığı seçim bölgelerinde merkez ve sol ittifak adaylarının aşırı sağcı aday aleyhine yarıştan çekilmesi sonrası "çok sayıda Fransız seçmenin, oyunu aşırı sağı engellemek için kullanmaktan" hoşnut olmadığını ancak bunun bir "sorumluluk" olduğunu belirtti. Attal ikinci tura ilişkin "Salt çoğunluğu kazanma durumunda olan bir blok var, o da aşırı sağ" dedi.