Fransa Başbakanı Gabriel Attal'ın bu ay düzenlenecek Avrupa Parlamentosu seçimlerinde partisinin kadın adayı Valérie Hayer'in katıldığı programda aniden sahneye fırlaması tartışma yarattı.

Fransız sağının seçimlerden zaferle çıkması beklenirken iktidardaki merkez liberal Rönesans partisinin adayı Hayer anketlere göre geride kalıyor. 

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da partisi olan Rönesans'ın seçim listesinin başındaki Hayer, France Info kanalının radyo programına katılarak seçim kampanyasını anlatırken sahnede bir anda Başbakan Attal'ın belirmesi şaşkınlık yarattı. 35 yaşındaki başbakan elinde kağıtlarla sahneye fırlayarak "Merhaba, özür dilerim araya giriyorum" dedi, Valérie Hayer'i cesaretlendirmenin ve gençlere seslenmenin kendisi için önemli olduğunu söyledi.

KADIN ADAYIN SÖZÜNÜ KESİP KONUŞMAYA BAŞLADI

Kadın siyasetçi konuşmasını yarıda keserken Attal, iklim değişikliğiyle ilgili sorunlara dikkat çektiği bir konuşma yaptı. Sunucunun "Seçimde Hayer'in alacağı oy oranından endişeli misiniz? sorusuna Attal, aşırı sağın yükselişine dikkat çekerek "Avrupa için endişeliyim" yanıtını verdi.

Bu arada Valérie Hayer'in konuşmayı sessizlikle dinlemesi dikkat çekti.

Fransız başbakanın hareketi, bazı kesimlerin "siyasette maçoluk" eleştirilerine yol açtı. 

Solcu Boyun Eğmeyen Fransa partisinden Manon Aubry, Attal'ın videosunu "Kadınlara bilmişlik taslayan erkekliğin kitabını yazdı" mesajıyla paylaştı. 

Hayer ise sosyal medyada Attal'a yönelik cinsiyetçilik eleştirilerine karşı çıkarak başbakanın kampanyasına verdiği destekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

Açıkça eşcinsel olan Attal, ocak ayında Macron tarafından atanarak Fransa'nın en genç başbakanı olmuştu.