Fransa'da, Olimpiyat Oyunları sırasında bir futbol stadyumuna saldırı planladığı iddia edilen Çeçen kökenli 18 yaşındaki bir kişi tutuklandı. Yetkililer, tutuklanan kişinin İslamcı ideolojiden esinlendiğini belirtti.

18 yaşındaki Çeçen kökenli zanlının, 22 Mayıs'ta Saint-Etienne'de yakalandığı ve yetkililerin İslamcı kökenli bir saldırıya dair deliller bulduğu belirtildi.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, oyunları hedef alan bu ilk komplo girişimini başarıyla önleyen istihbarat servislerini övdü. Fransa, 26 Temmuz'da başlayacak Olimpiyatlar öncesinde yüksek alarm durumunda.

ZANLININ EVİNDEKİ DELİLLER

Geçen hafta tutuklanan kişinin kimliği yetkililerce açıklanmadı. Fransız medyasına göre, zanlı bilinen İslamcılarla şifreli mesajlar paylaştıktan sonra yakalandı. Zanlının telefonunda ve bilgisayarında stadyumun fotoğraf ve videolarının bulunduğu iddia edildi.

Darmanin, şüphelinin şehrin ana stadyumu olan ve birçok futbol maçının yapılacağı Geoffroy-Guichard Stadyumu'ndaki seyircilere ve güvenlik güçlerine saldırmayı planladığını belirtti.

Darmanin, zanlının "İslamcı" ideolojiden ilham aldığını da sözlerine ekledi.

Olimpiyatları düzenleyen Paris komitesi, Fransız yetkililerin etkinliklerini övdü. Komite AFP haber ajansına gönderdiği açıklamada, "Servislerin etkinliğini ve Oyunların güvenliğini sağlamak için olağanüstü seferber olmalarını alkışlıyoruz" dedi.

YÜKSEK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Fransız hükümeti, oyunların güvenliğini sağlamak için yaklaşık 20 bin asker ve 40 binden fazla polis memurunu görevlendiriyor. Ayrıca diğer ülkelerden de yaklaşık 2 bin asker ve polis memuru destek verecek.

Güvenlik güçleri, sporcular, Olimpiyat alanlarına yakın yerlerde yaşayanlar, sağlık personeli ve gönüllüler de dahil olmak üzere oyunlara katılan bir milyon kişiyi tarıyor.

FRANSA'DA SON YILLARDAKİ SALDIRILAR 

Fransa, son yıllarda çok sayıda saldırıya maruz kaldı.

Ortaokul öğretmeni Samuel Paty, 2020 yılında Conflans-Sainte-Honorine'de görev yaptığı okulun dışında, derste Hz. Muhammed'in karikatürlerini gösterdikten sonra başı kesilerek öldürülmüştü.

Katil, 18 yaşındaki Çeçen Abdoullakh Anzorov, olay yerinde polis tarafından vurularak öldürüldü.