Filistin için yapılan gösterilere izin vermeyen Fransa hükümeti, İsrail'e destek gösterisi düzenledi. Fransa'da Senato Başkanı Gerard Larcher ve Ulusal Meclis Başkanı Yael Braun-Pivet’in çağrısı ile Paris’te düzenlenen "antisemitizm karşıtı" gösteriye ülkenin önde gelen siyasileri katıldı.Gösteride eski Cumhurbaşkanları Nicolas Sarkozy ve François Hollande, Başbakan Elisabeth Borne'un yanında ön sıralarda yerini alırken, aşırı sağcı siyasetçi Marine Le Pen de tepkilere rağmen gösteriye katılım gösterdi. Gösterinin yapıldığı güzergahta 3 binden fazla polis görev yaptı."ÖZGÜR FİLİSTİN" DİYE BAĞIRAN BİR KİŞİYE SALDIRDILAR

Sosyal medyada yayılan görüntülerde, "Özgür Filistin" diye bağıran kişinin göstericilerin saldırısına uğradığı anlar yer aldı.

Göstericilerin darbetmeye çalıştığı Filistin destekçisi, polislerin araya girmesiyle olay yerinden uzaklaştırıldı."IRKÇILIK KARŞITI DEĞİL İSRAİL YANLISI GÖSTERİ"

7 Ekim'den bu yana Filistin'e verdiği destekle öne çıkan solcu Boyun Eğmeyen Fransa Partisi (LFI) üyeleri, iktidardaki siyasilerin çağrısı ile "antisemitizm karşıtlığı" adı altında yapılan gösterinin "açıkça İsrail yanlısı" olduğunu vurgulayarak, gösteriye katılmama kararı almıştı.

LFI üyeleri ayrıca aşırı sağcı Marine Le Pen'in de gösteriye katılım kararını sert dille eleştirmişti.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarının ardından hükümet, Filistin'de destek gösterilerine topyekun yasak kararı getirmiş, bu karar, ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştaya taşınmıştı.Danıştay ise gösterilere ilişkin toplu bir yasak kararının alınamayacağına, yetkililerin olay bazlı karar vermeleri gerektiğine hükmetmişti.

Filistin'e destek gösterilerinin başladığı tarihten bu yana ülkede Yahudi karşıtlığı gerekçesiyle gözaltına alınanların sayısı artmıştı.