Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, ABD’nin New York kentinde bir ay süren duruşmalarda dolandırıcılık ve kara para aklama suçlarından hüküm giymesinin ardından ikinci kez yargılanmayacak.

Savcılar, eski milyardere karşı açtıkları davanın çözümündeki "güçlü kamu yararının" ikinci bir yargılamanın faydalarından daha ağır bastığını söyledi.

Fried'in ceza duruşması 28 Mart olarak belirlendi. Manhattan'daki federal mahkemeye sunulan bir mektupta savcılar, cezasının büyük olasılıkla el koyma ve suçlarının kurbanları için tazminat kararlarını içereceğini söyledi.

Eski CEO'nun elektronik dolandırıcılık, menkul kıymet dolandırıcılığı ve kara para aklama da dahil 7 suçlamayla karşı karşıya kalmıştı. 

8 MİLYAR DOLAR MÜŞTERİ FONU KAYIPTI

Kripto para borsası FTX, Kasım 2022'de iflas etmiş, şirketin CEO'su Sam Bankman-Fried'ın da istifa ettiği açıklanmıştı.

Bankman-Fried, aralık ayında ABD'nin suç duyurusunun ardından Bahamalar'da gözaltına alınmıştı. ABD'ye 21 Aralık 2022'de teslim edilen Bankman-Fried'ın duruşmaya kadar 250 milyon dolar kefaletle serbest bırakılması kararlaştırılmıştı.

Bankman-Fried'ın kefaleti, ağustos ayında tanıkları etkilemeye çalıştığı gerekçesiyle iptal edilmiş, eski CEO Brooklyn'deki bir cezaevine gönderilmişti.

Bankman-Fried'in New York'ta tutuklanması, bir zamanlar "Kripto Kralı" olarak bilinen eski milyarder için çarpıcı bir düşüşle sonuçlandı. FTX bir zamanlar 32 milyar dolar değerindeydi, ancak geçen yıl Kasım ayında iflas ettiğinde 8 milyar dolar müşteri fonu kayıptı.

Kendisine yöneltilen "dolandırıcılık" suçlamalarını reddeden Bankman-Fried, hatalar yaptığını ancak hiçbir zaman fon çalmayı amaçlamadığını öne sürmüştü.

ONLARCA YILLIK CEZAYA ÇARPTIRILMASI BEKLENİYOR

Savcılık, Bankman-Fried'in kripto ticaret firması Alameda Research'ün, geleneksel bankaların hesap açmasına izin vermek istemediği borsanın ilk günlerinden itibaren FTX müşterileri adına mevduat aldığına dair kanıtlar sundu.

Bankman-Fried, kamuoyunda defalarca taahhüt ettiği gibi bu fonları korumak yerine, parayı Alameda'ya borç verenlere geri ödemek, mülk satın almak ve yatırım ve siyasi bağışlar yapmak için kullandı.

Kendisine yöneltilen tüm suçlamaları kabul etmeyen Bankman-Fried, hatalar yapmış olsa da iyi niyetle hareket ettiğini savundu.

Bankman-Fried'in suçlu bulunduğu suçlamalardan beşi azami 20 yıl, diğer ikisi ise azami 5 yıl hapis cezası öngörüyor.

Bu da potansiyel maksimum 110 yıl hapis cezası anlamına geliyor. Yargıcın bu cezayı vermesi pek olası olmasa da, Bankman-Fried'in onlarca yıl sürecek bir cezaya çarptırılması bekleniyor.

Aralarında eski kız arkadaşı Caroline Ellison'ın da bulunduğu üç eski yakın arkadaşı ve meslektaşı suçlarını kabul etti ve kendi cezalarını azaltmak umuduyla ona karşı tanıklık etmeyi kabul etti.

Bu kişiler daha sonraki bir tarihte yargılanacaklar.