ABD, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried için 50 yıla kadar hapis cezası istedi.

ABD'li savcılar, bu ay vereceği ceza öncesinde hakime, Sam Bankman-Fried'in tarihin en büyük mali dolandırıcılıklarından birini düzenlemek suçundan 50 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması gerektiğini söyledi.

Eski CEO'nun elektronik dolandırıcılık, menkul kıymet dolandırıcılığı ve kara para aklama da dahil 7 suçlamayla karşı karşıya kalmıştı. 

AVUKATLARIN HOŞGÖRÜ TALEBİ REDDEDİLDİ

Geçtiğimiz ay Fried'in avukatları, müvekkillerini "hayırseverliğe adamış, özverili ve fedakar bir genç" olarak tasvir ederek mahkemeden altı buçuk yıldan fazla olmayan bir hapis cezası vermesini talep etmişti.

Manhattan'daki federal savcılar ise Bankman-Fried'ın avukatlarının müvekkillerine hoşgörü gösterilmesi gerektiği yönündeki talebini reddetti.

Savcılar, mağdurların paralarını çekemedikleri zaman hissettikleri korku ve çaresizlik duygusunun, utanç ve mahcubiyetin ve bunun sonucunda can ve işyerlerinde oluşan zararın geri döndürülemeyeceğine dikkat çekti.

Ayrıca savcılar, Freid'in yeterince genç yaşta topluma geri salınması halinde başka bir dolandırıcılığa bulaşma fırsatına sahip olma ihtimalinin önemli olduğunu da söylediler.

Fried'in ceza duruşması 28 Mart'ta görülecek.

NE OLMUŞTU?

Kripto para borsası FTX, Kasım 2022'de iflas etmiş, şirketin CEO'su Sam Bankman-Fried'ın da istifa ettiği açıklanmıştı.

Bankman-Fried, aralık ayında ABD'nin suç duyurusunun ardından Bahamalar'da gözaltına alınmıştı. ABD'ye 21 Aralık 2022'de teslim edilen Bankman-Fried'ın duruşmaya kadar 250 milyon dolar kefaletle serbest bırakılması kararlaştırılmıştı.

Bankman-Fried'ın kefaleti, ağustos ayında tanıkları etkilemeye çalıştığı gerekçesiyle iptal edilmiş, eski CEO Brooklyn'deki bir cezaevine gönderilmişti.

Bankman-Fried'in New York'ta tutuklanması, bir zamanlar "Kripto Kralı" olarak bilinen eski milyarder için çarpıcı bir düşüşle sonuçlandı. FTX bir zamanlar 32 milyar dolar değerindeydi, ancak geçen 2022 Kasım'da iflas ettiğinde 8 milyar dolar müşteri fonu kayıptı.

Kendisine yöneltilen "dolandırıcılık" suçlamalarını reddeden Bankman-Fried, hatalar yaptığını ancak hiçbir zaman fon çalmayı amaçlamadığını öne sürmüştü.

Aralarında eski kız arkadaşı Caroline Ellison'ın da bulunduğu üç eski yakın arkadaşı ve meslektaşı suçlarını kabul ederek kendi cezalarını azaltmak umuduyla Freid'e karşı tanıklık etmeyi kabul etmişti. Bu kişiler daha sonraki bir tarihte yargılanacaklar.