Süper Lig'deki birçok kulüp ve futbolcu, Ankaragücü-Rizespor maçında saldırıya maruz kalan hakem Halil Umut Meler'e sahip çıktı.

Ankaragücü Başkanı Faruk Koca'nın yumruğu sonrası yere düşen ve etrafındakiler tarafından tekmelenen Halil Umut Meler'in, sağ gözü morardı ve yüzünde çizikler meydana geldi.

Meler'in görüntüsü ülkede infiale neden olurken, futbolseverler, kulüpler ve futbolcular, Meler'e destek verme konusunda ortak bir tavır sergiledi.

Milli futbolcu Merih Demiral'dan, Antalyaspor Teknik Direktörü Nuri Şahin'e kadar birçok isim konuyla ilgili paylaşım yaptı. Öte yandan Üç Büyükler de Meler'e yapılanı kınayan mesajlar verdi.

BEŞİKTAŞ'TAN JOSEF HATIRLATMASI

Beşiktaş Kulübü, 2022-23 sezonunda bir taraftarın saldırısına uğrayan ve ceza alan Josef de Souza'nın olayını hatırlatan bir paylaşımda bulundu.

NURİ ŞAHİN: ADALET HERKESE LAZIM OLACAK

Antalyaspor Teknik Direktörü Nuri Şahin, duygularını yazarken, şu ifadeleri kullandı:

Üzgünüm, çok üzgünüm.

Çocuklar, ekran başında maçları izleyip, futbolcu olma hayalleri kuruyor.

Anneler, babalar, gece-gündüz demeden çabalıyor, çocuklarının hayallerine ortak oluyor.

Teknik ekipler, oyuncular, kulüp çalışanları gecelerini gündüzlerine katıyor. Taraftarlar belki de biriktirdikleri kaynaklarla tribünleri dolduruyor, deplasmanlara geliyor.

Herkes gönül verdiği renkler başarılı olsun istiyor. Hepimiz Türk futbolu daha da kalkınsın, dünyada tüm rakipleriyle kıyasıya mücadele etsin diye çabalıyoruz.

Burası dünyanın en güzel ülkesi. Bu ülkenin insanları dünyanın en misafirperver insanları. Hepimiz bu ülkede, bu toprakların “hak ettiği” gibi yaşamak zorundayız.

Hakemimiz Halil Umut Meler’e yapılan saldırıyı kalbimin en derininden kınıyor, kendisine geçmiş olsun diyorum. Bu olayda bir futbol adamı olarak sonuna kadar kendisinin yanında olduğumun bilinmesini isterim.

KULÜPLERİN PAYLAŞIMLARI

Süper Lig kulüpleri konuyla ilgili şu paylaşımları yaptı:

Galatasaray: Sözün bittiği yer...

Fenerbahçe: Yaşananlar kabul edilemez

İSMAİL KARTAL: ÜZÜNTÜ DUYUYORUM

Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal, Meler'e saldırıyla ilgili, şu ifadeleri kullandı:

Türk Futbol Ailesinin bir ferdi olarak yaşananlardan büyük üzüntü duyuyorum. Halil Umut Meler‘e yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Kendisine, ailesine ve hakem camiasına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

BURUK'TAN MELER'E GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk da, Meler'in saldırıya uğradıktan sonraki görüntüsünün yer aldığı fotoğrafını paylaştı.

KULÜPLER BİRLİĞİ'NDEN KINAMA

Kulüpler Birliği Vakfı, MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca'nın hakem Halil Umut Meler'e yaptığı saldırıyı kınadı.

Vakfın sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, "MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor karşılaşmasının bitiminde maçın hakemi Halil Umut Meler'e yapılan müessif saldırıyı Kulüpler Birliği olarak asla kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz" denildi.

Açıklamada, "Sporda şiddetin her türlüsünün, her kimden gelirse gelsin tereddütsüz karşısındayız." ifadesi kullanılarak, şu görüşlere yer verildi:

"Şiddet olaylarının önlenmesi için yapılması gerekenler konusunda bütün adımları atmaya futbol kulüpleri olarak hazır olduğumuzu da bütün paydaşlarımıza duyuruyoruz. Bu konuda başlatılacak tüm girişimlerin parçası olacağız. Başta Halil Umut Meler olmak üzere, tüm hakem ve futbol camiasına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz."

TFFHGD: FUTBOLUMUZ İÇİN KARA GECE

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Başkanı Abdurrahman Arıcı, hakem Halil Umut Meler'e yapılan saldırı nedeniyle hakemlerin tepki olarak maçlara çıkmaması gerektiğini söyledi.

Arıcı, yaptığı açıklamada, "Çok üzücü bir olay. FIFA hakemimiz Halil Umut Meler'e yapılan bu saldırıyı şiddetle Türk hakemleri olarak kınıyoruz. Yapılan saldırıyı kınamak adına ilk etapta hakemlerimizin maçlara çıkmaması gerektiğini düşünüyorum. Arkadaşlarımızın da görüşü bu yönde. Artık diğer aşamaları geçtik" ifadelerini kullandı.

Dernekten "Futbolumuz için kara gece" başlığıyla yapılan açıklamada ise "Bu hadiseyi gerçekleştirenlerin futbolun içinde (sözde) futbol adamı olarak yer alması bizleri derinden yaralamıştır. Futbolu yönetenlerin ve Türk adaletinin bu elim hadise karşısında gereken bütün ağır cezai işlemleri yapacağına inanıyoruz, inanmak istiyoruz" denildi.

Bu olayın kınamalarla geçiştirilmemesi gerektiğinin altı çizilerek, şunlar kaydedildi:

"Geldiğimiz noktada, artık sözün bittiği yerdeyiz. Türk futbolu adına kapkara bir iz bırakan bu gecenin takipçisi olacağız. Bütün kamuoyunun ortak olarak tepki gösterip, lanetlemesi gereken bu olay umarız ki milat olur. Birkaç basit kınamayla geçiştirilemeyecek olan bu hadise sonunda bu tarz insanların Türk futbolundan uzaklaştırılması ilk beklentimizdir. Bu elim hadise Türk futbolunun tarihine kara bir leke olarak işlenecek ve verilecek ceza da tarafımızca bu minvalde değerlendirilecektir. FIFA hakemimiz Halil Umut Meler'e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, saldırıları gerçekleştiren, sebebiyet veren ve aynı zihniyette olan herkesi şiddetle lanetliyoruz. 
MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçı sonrası FIFA hakemimiz Halil Umut Meler'e yapılan şiddetli saldırı, sadece hakemimiz Meler'e değil tüm hakem camiasına yapılmıştır. En üst kademeden alt kademeye kadar tüm hakemlerimize müsabakalara çıkmama çağrımızı buradan ilan ediyoruz."

RİZESPOR: SPORDA ŞİDDETE HAYIR

Süper Lig ekiplerinden Rizespor, Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca'nın hakem Halil Umut Meler'e yaptığı saldırıyı kınadı.

Yeşil-mavili kulüp, "Sporda şiddete hayır" başlıklı yaptığı açıklamada, "Bugün oynadığımız Ankaragücü maçı sonrası yaşanan ve istenmeyen olayları şiddetle kınıyoruz. Maçın hakemi Halil Umut Meler başta olmak üzere tüm hakem camiasına 'geçmiş olsun' dileklerimizi iletiyoruz" ifadelerine yer verildi

MERİH DEMİRAL: UTANÇ DUYUYORUM

Milli takımın yıldızlarından ve Suudi Arabistan'da Al Ahli forması giyen Merih Demiral, hakem Halil Umut Meler'e atılan yumruğun, Türk futboluna atıldığına dikkat çekti:

Yumruklanan, insan onuruna aykırı bir şekilde yerde tekmelenen yalnızca Halil Umut Meler değil Türk futboludur. Çocuğunun babasını özlemle izlediği bir maç sonunda bunları görmesi unutulmaması gereken bir rezilliktir. Yeşil sahalar mutluluğun, birlikteliğin, spor ruhunun birleştiği ortak nokta olması gerekirken gelinen bu durumda yaşananlardan yalnızca utanç duyuyorum.