IFAB (Uluslararası Futbol Birliği Kurulu), futbolcular tarafından saha içinde hakeme itirazın önlenmesi yolunda önemli adımlar atmaya karar verdi. Futbol dünyasında yeni bir dönem resmen başlamak üzere... Hakemleri yanıltma girişiminde bulunan ya da hakemle sert derecede tartışma içerisine giren oyunculara yönelik dikkat çekici bir tedbir alınmak üzere.

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre; Cuma günü yapılacak açıklama ile "mavi kart" sistemi futbol sahalarına giriş yapacak. FIFA tarafından düşünülen yeni uygulamanın test aşaması resmen hayata geçirilecek. Kuralın şimdilik profesyonel liglerde uygulanmayacağı ifade edilirken pilot uygulamasının Federasyon Kupası ile Kadınlar Süper Ligi maçlarında yapılabileceği kaydedildi.

10 DAKİKA SAHA DIŞINA!

Haberde belirtildiği üzere, mavi kart; hakemle tartışan veya onu aldatmaya çalışan futbolculara çıkartılacak. Bu kartı alan oyuncular, 10 dakika süreyle oyun dışı bırakılacaklar.

"CAYDIRICI ETKİ YARATACAK"

IFAB Genel Müdürü Lukas Brud daha önce yaptığı açıklamada, 10 dakikalık ceza fikrinin oyuncular üzerinde caydırıcı bir etki yaratacağını belirtmişti. Brud, "Oyuncular, hakemle tartıştıklarında ya da kabul edilemez ifadeler kullandıklarında sarı kartın verilmesinden endişe etmiyorlar. Ancak, bir maçın 10 dakikasını kenarda geçirmek gibi bir ceza ile karşı karşıya kaldıklarında, bunu ciddiye alacaklardır. Basketbol ve ragbi gibi, futbolda da yalnızca takım kaptanlarının hakemle iletişim kurmasına izin verilmesi gerektiği çok açık" ifadelerini kullanmıştı.