İspanya ekibi Sevilla'nın, Spor Tahkim Mahkemesi'nde (CAS) kazandığı karar adli ve futbol açısından bir dönüm noktası olabilir. Sevilla, 2021 yılında fazla kiloları nedeniyle sözleşmesini fesh ettiği Joris Gnagnon ile olan davayı kesin olarak ve temyiz imkanı olmaksızın kazandı.

CAS'a göre, bu durum profesyonel futbol standartlarıyla 'uyumsuz'. Eylül 2022'de, FIFA oyuncunun 4 milyon Euro'luk tazminat talebini reddetmişti.

Diario de Sevilla'nın haberine göre; CAS, oyuncular için belirlenen kilo sınırlarının 'makul ve hakkaniyetli' olduğunu düşünerek Endülüs kulübünün fesih kararını haklı buldu.

Karar, Gnagnon'u takımdan yollamadan önce dört disiplin dosyası açan, durumu düzeltmesi için kendisine fırsatlar sunan ve tıbbi ve beslenme hizmetleri ile mümkün olan tüm çabaları koordine eden kulübün önceki çalışmalarının altını çizdi.

Sevilla, Eylül 2021'de, sözleşmesinin bitmesini iki yıl varken Fransız savunmacının sözleşmesini fesh etti. Tahkim kararı, Gnagnon'un formda kalmak için belirlenen kurallara defalarca uymamasının 'işten çıkarılma için haklı neden' oluşturduğunu belirtti.

SAINT ETIENNE 4 AY DAYANABİLDİ

Şu anda 27 yaşında ve takımsız olan Gnagnon, Sevilla'dan ayrıldıktan sonra ülkesinin Saint-Etienne takımıyla sözleşme imzalamış ancak, burada sadece dört ay kalabildi.

Fransa'dan gelen haberlere göre, Gnagnon Saint Etienne'de de kilo problemleri yaşadı. Antrenörü Pascal Dupraz'a göre Fransız kulübüne 20 kilo fazlalıkla gelmişti.

CAS'ın kararı sadece Endülüs kulübünün kararını desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda kulüpler ve futbolcular arasındaki iş ilişkilerinde içtihat oluşturmayı da amaçlıyor.

Gnagnon 2020 yılında Rennes'den 15 milyon Euro karşılığında Sevilla'ya transfer olmuştu ve İspanyol ekibiyle sadece 17 maça çıktı.