Galatasaray camiası, üst üste ikinci Süper Lig şampiyonluğuna odaklansa da kulislerde seçim heyecanı da yaşanıyor.

Olağan seçimli genel kurul 25 Mayıs’ta gerçekleştirilecek ve yeni başkan ile yönetim belli olacak. Kongre öncesi adaylığını ilk açıklayan isim, mevcut başkan Dursun Aydın Özbek oldu.

75 yaşındaki iş insanı, kulübün 40. başkanı olabilir. Özbek daha önce 23 Mayıs 2015 - 23 Ocak 2018 arası 36. başkan olarak görev yaparken; koltuğu, yardımcısı olduğu Duygun Yarsuvat’tan devralmıştı.

GALATASARAY ADASI AÇILDI

Özbek'in ilk başkanlık dönemi ‘ısınma turlarıyla’ geçti. Bu süreçte Kemerburgaz arazisinin tahsisi sağlandı, Mecidiyeköy’deki otel bitirildi ve stadın üst kullanım hakkı alındı.

Özbek koltuğa ikinci kez 14 Haziran 2022’de, Burak Elmas’ın yerine oturdu ve 39. başkan oldu. Halen devam eden dönem ‘çıraklıkla’ geçti.

Bu süreçte Galatasaray Adası yeniden hizmete açıldı (Temmuz 2022), Florya Metin Oktay Tesisleri arazisinin tamamı alındı, Mayıs 2023’te Kemerburgaz’daki yeni tesislerin temel atma töreni gerçekleştirildi.

ŞAMPİYONLUK DA GELDİ

Tarihe geçen Okan Buruk tercihi, Icardi gibi yıldız transferleri, lig şampiyonluğu, sponsorluk rekorları ve yine rekor oyuncu satışı; Özbek’in ikinci döneminde gerçekleşti.

Mayısta bir kez daha seçilirse ‘ustalık’ dönemine girecek Özbek’in planları şöyle: Türkiye Bankalar Birliği anlaşmasından çıkılacak. Kemerburgaz’a taşınılacak ve Florya’daki projeye başlanacak.

Borcun minimize edilmesiyle mali açıdan rahatlayan kulüp, futbol takımına daha fazla yatırım yapma olanağı bulacak.