Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bu akşam 20.45'te başlayacak Galatasaray-Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa finali öncesinde Atatürk ve 100. yıl kutlama krizi çıktı.

Suudi yetkililer bu müsabakanın bir spor organizasyonu olduğuğunu belirterek, siyasi hiçbir paylaşıma izin vermeyeceklerini ifade etti. Aylar öncesinde anlaşmaları imzalayan Türkiye Futbol Federasyonu'nun 100. yıl kutlamaları ve Mustafa Kemal Atatürk'le ilgili yapılacak etkinliklerin onayını almadan, organizasyonu son dakikaya bırakmasıyla da kriz büyüdü.

TİŞÖRT VE PANKARTLA ÇIKMAYA İZİN YOK!

İki takımımızın da Atatürk ve şehitlerimizle ilgili tişört ve pankartla sahaya çıkma talepleri reddedildi. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl logosu bile ev sahibi ülkeden veto yedi.

Bunun üzerine Galatasaray ve Fenerbahçe cephesi bu duruma büyük tepki gösterdi. Riyad'a getirilen sanatçı Norm Ender'in 100. yıl marşına da onay vermeyen Suudi Arabistan, sadece İstiklal Marşı'nın okunmasını istedi.

TFF KRİZİ DOĞRULADI

Federasyon'dan çıkan haberlerin ardından yapılan açıklamada, "Süper Kupa Maçı Türk Bayrağımız huzurunda, 100. Yıl Kutlama Etkinlikleriyle, Şehitlerimiz için saygı duruşuyla ve sanatçı Norm Ender’in okuyacağı İstiklal Marşımız ile başlayacaktır" denilerek kriz doğrulanmış oldu.

ALİ KOÇ VE DURSUN ÖZBEK GÖRÜŞMEDE

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Süper Kupa finali öncesi durum değerlendirmesi için TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın bulunduğu otele gitti. Ali Koç görüşme öncesi "Neler olacağını bilmiyoruz, çağırdılar biz de geldik" dedi.

TFF'DEN ORGANİZASYON İÇİN 700 BİN DOLAR

Organizasyon bütçesi olarak 700 bin dolar ayıran TFF, sadece özel uçak kiralamasına 200 bin dolar ödedi. 30'u gazeteci 200'ü aşkın davetli Riyad'a gitti. Yapılan devasa harcamalara rağmen, kutlamalara izin verilmeyince, büyük bir fiyasko patlak verdi. Öte yandan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve yönetim kurulu maç sırasında protokolde oturmama kararı aldı.

'MAÇA ÇIKMAYIN' ÇAĞRISI

Yaşanan bu durumun ardından sosyal medyada Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarları olmak üzere taraflı tarafsız yüzbinlerce kişi, Atatürk ve İstiklal Marşı'na izin verilmemesi nedeniyle takımlardan Suudi Arabistan'da maça çıkmamasını istedi.

SİYASİLER TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda maçın Suudi Arabistan oynanmasına tepki gösterip 'Bu soytarılığa son verin' dedi.

Özel paylaşımında, "Türkiye'nin Süper Kupa Finali Suudi Arabistan'da oynanmaz demiştik. Dinlemediniz. Riyad'da kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerinin bulunduğu pankarta tahammül edemeyenlerin şimdi İstiklal Marşı'na da izin vermeyeceği bilgileri geliyor. Kulüplerimizin arkasındayız. Yetkilileri uyarıyoruz; bu soytarılığa son verin!" ifadelerine yer verdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin değerleri ne Suud’lara ne de başka bir ülkeye tartışma konusu yapılamaz! Bizi bu cihanda; Gazi Mustafa Kemal Atatürkümüzü anmaktan alıkoyacak hiçbir güç yoktur, olamaz!"

Suudi Arabistan yaşanan krizin ardından siyasiler de duruma tepki gösterdi. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, "Türk Milletine ve Atatürk’e yapılan saygısızlığı kabul etmemek ve sahaya çıkmamak size yakışan tavır olur" ifadelerini kullandı.

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt, "Suudi Arabistan, Atatürk düşmanlığı yapıyor" diyerek maçın Suudi Arabistan'da oynanmaması gerektiğini belirti. Enginyurt'un paylaşımı şöyle; "Atatürk pankartı stadı alınmıyor. Arabistan da maç oynamak ayıp ötesi ayıptır. Erdoğan, devreye girip sorunu çözen kahraman (!) olmaya kalkabilir. Sorun baştan çözülmeliydi. Bu maç Suudi Arabistan'da oynanmamalıydı."

Memleket Partisi Genel Başkanı Muhammer İnce de paylaşımında, "Bu iddialar doğru ise; bir milim dahi geri adım atmayın, yanınızdayız! Fenerbahçe ve Galatasaray" dedi.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Buğra Kavuncu da iki takımı etiketleyerek yaptığı paylaşımda maça çıkmasın çağrısında bulundu. Kavuncu, "Buradan Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerimize çağrım, İstiklal Marşı'mıza ve Atatürk'ümüze izin vermeme cüretini gösteren bir ülkede maça çıkmayın. Bu millet sizi bağrına basacaktır. Bu kadar beceriksizce bir organizasyona girişen bütün yetkililer de acil olarak istifa etmeli" ifadelerine yer verdi.