Türk futbolunda eşi benzeri görülmemiş bir yarışa girerken rekorları altüst eden Galatasaray ile Fenerbahçe’nin şampiyonluk mücadelesinde öne çıkan, sarı-kırmızılılar oldu.

Aslan son 3 haftaya Kanarya’nın 6 puan önünde girerken büyük bir avantajı eline geçirdi. Son 3 maçta alınacak 4 puan, Cim bom’u üst üste 2, toplamda 24. kez lig şampiyonu yapacak. Sezonun ilk yarısında ezeli rakibinin puan, averaj ve oyun ola rak önünde olan Kanarya ise adeta tepetaklak oldu.

Galatasaray'ın yükselişi, Fenerbahçe’nin de düşüşündeki en önemli etken olarak hücum hattı dikkat çekiyor. Ligin ilk devresinde Aslan’ın hücum oyuncuları 27 gol-16 asistle 43 kez skor katkısı yaparken; bu rakam Kanarya’nın hücum hattında 47 gol-23 asistle 70’ti. İkinci devrede ise tablo tersine döndü. Sarı-kırmızılıların hücum hattı 36 gol-23 asistle 59 kez skora katkı yaparken; sarı-lacivertlilerin hücum hattının üretimi yarı yarıya düştü: 23 gol-12 asistle 35 kez skor katkısı...

KAÇIRMADA LİDER DZEKO
Ligde bu sezon en fazla net gol fırsatı kaçıran futbolcular arasında Edin Dzeko ilk sıra da yer alıyor: 26. Bosnalı forveti, 19 net fırsatı har cayan Mauro Icardi izliyor.

YÜK FAZLA GELDİ

Şampiyonluk yarışındaki avantajını Galatasaray’a kaptıran Fenerbahçe’nin hasreti, büyük bir sürpriz olmazsa 11. yıla taşınacak, 2014’ten beri ligde mutlu son göremeyen Kanarya’nın, bu sezonun ilk yarısını domine ettiği halde ikinci devrede yaşadığı düşüş, sadece futbolcuların form durumuna bağlı değil:

  • Saha dışı sıkıntılarla da mücadele etmek zorunda kaldı. Tartışma ve polemikler, takı ma; dolayısıyla saha içine yansıdı. Bunları önleyemedi.
  • Son düzlükte baskıyı kaldıramadı, mental anlamda çok yıprandı. Teknik heyeti de tecrübesiz olduğu için kendisi ne yardımcı olamadı.
  • İlk 11 tercihleri, rotasyon ları, değişiklikleri, formsuz Szymanski ve Krunic’te ısrar etmesi, farklı taktik-diziliş denemeleri yapmaması hep tartışıldı.
  • Tadic, Dzeko ve Bonucci gibi lider oyuncularla bağı koptu.
  • TFF, hakemler ve ezeli rakip Galatasaray sürekli hedefteydi. Camia, çoğu zaman saha içi yerine saha dışına odaklandı ve konsantrasyon kaybı yaşandı.
  • Olağanüstü genel kurul süreci, Süper Kupa’ya U19 takımı ile çıkma kararı, “Ligden çekiliriz”, “Ben başkan olduğum sürece şampiyon yapmazlar” ifadeleri, kulübü olumsuz etkiledi.
  • Olaylı Trabzonspor maçında alınan önemli galibiyet sonrası yakalanan hava, avantaja çevrilemedi.
  • İsmail Kartal hedef haline getirilirken, tecrübeli hocaya destek verecek açıklamalar yapılmadı.