Süper Lig tarihinin 26. haftalar itibarıyla puan rekorunu kıran, Türkiye Kupası ile Avrupa Ligi’nde yoluna devam eden, Süper Kupa finalini bekleyen ve dört kupa hedefi çizen 2024 model Galatasaray’da bir soru akılları kurcalıyor: 2000’deki takım mı daha iyi 2024’teki mi?

UEFA şampiyonluğunun geldiği tarihi kadronun içinde bulunan Okan Buruk, kendi yönetimindeki takım için “2000 ruhuna benzetmek istiyorum” dedi. Eski takım arkadaşı şimdiki rakibi Emre Belözoğlu ise “Galatasaray tarihinin en kaliteli kadrosu olabilir” ifadesini kullandı.

SÖZCÜ olarak 2000’deki tarihi başa rıları yaşayan eski oyunculara sorduk: Hangi takım daha iyi?

SUAT KAYA: Galatasaray kadrosu çok iyi çok geniş; harika bir kadro. Zaten puan cetveli de bunu gösteriyor. Okan Buruk, geçen sezon Galatasaray’da kendini kanıtladı. Bu sene de geçen sezonki eksikliklerini görerek yoluna devam ediyor. Kendince alternatifler de üretiyor. Lig devam ediyor. Sezon sonuna kadar izleyip göreceğiz. Bence çok keyifli bir lig. Fenerbahçe de Galatasaray da şampiyon olmak için ciddi anlamda mücadele ediyor.

ÜMİT DAVALA: Okan Buruk, 2000 ruhunu yakalayabilir. Yakalayacak gibi de gözüküyor. Ama önemli olan o 2000 ruhunun kazandığı başarıları kazanmak. Okan Buruk ve Emre Belözoğlu, o ekibin içindeydi. Dolayısıyla o ruhu biliyorlar. Okan Buruk hem içeride hem dışarıda takımı çok iyi yönetiyor. Umarım sonu güzel olur. Fenerbahçe ve Galatasaray şampiyonluk için ciddi bir uğraş veriyor. Hata yapan yanar.

FATİH AKYEL: 2000 tarihindeki Galatasaray ile bugünkü Galatasaray kıyaslanamaz. Bizim takım dört sene üst üste şampiyon olup UEFA ve Süper Kupa’yı kazanmıştı. Okan Buruk'un bu takımı daha yolun başında. Emre Belözoğlu da Ankaragücü ile kıyaslayıp öyle demiştir. Ama öyle değil. Emre Belözoğlu kendinden pay biçsin. Okan Buruk ile Emre Belözoğlu ciddi anlamda basıyorlardı. Rakibi oynatmıyorlardı. Ama şu an Galatasaray’da orta saha yok. Dolayısıyla iyi bir kadro ama 2000 ruhuna yaklaşamaz. Şampiyonluk yarışı son haftaya kadar gider. Fenerbahçe’nin kötü zeminde geri dönüşü ‘Ben de varım’ mesajıydı.

BURUK, TERİM'İ GEÇEBİLİR

Okan Buruk’un dört kupa hedefi ne kadar gerçekçi? Tecrübeli çalıştırıcının futbolcu olarak bulunduğu 2000 kadrosu Süper Lig ve Türkiye Kupası’nın yanı sıra UEFA Kupası ve UEFA Süper Kupası’nı da kazanmıştı. Bunların üçü Fatih Terim ile biri de Mircea Lucescu ile gelmişti. Yani Buruk dediğini yapar, Galatasaray bu sezon mücadele ettiği dört kupayı da kazanırsa eski hocası Fatih Terim’in bile başaramadığı bir seviyeye ulaşacak. Türk futbolunda üç yerel kupayı kazanan tek isim ise 2014-15 sezonunda üçleme yapan Hamza Hamzaoğlu...