Galatasaray Spor Kulübü, acil durumlar ve doğal afetlere müdahale amacıyla bir Arama Kurtarma Takımı'nı hayata geçirdi.

Sarı-kırmızılı kulübün, şubat ayı divan kurulu toplantısı, Ali Sami Yen Spor Kompleksi içerisinde bulunan Özhan Canaydın Konferans Salonu'nda yapıldı. Toplantıya, Galatasaray'ın Başkanı Dursun Özbek'in yanı sıra yönetim kurulu ve divan kurulu üyeleri de katılım gösterdi.

Toplantıda özellikle odaklanılan ana konu, geçtiğimiz yıl 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta başlayıp 11 şehri etkileyen depremlerdi. Bu felaketlerin hemen ardından hızla harekete geçen ve afet bölgesinde aktif olarak görev alan kulüp, doğal afetlere müdahalede bulunacak olan GS Arama Kurtarma Ekibi'nin kuruluşunu gerçekleştirdi.

Ekip üyeleri hem seçilecek hem de AKUT Vakfı ile yapılan ortaklık kapsamında eğitilecek olan eğitmen adayları için düzenlenen bir törenle sertifikalarını aldı.

AKUT Vakfı'nın İkinci Başkanı ve aynı zamanda kulüp üyesi olan Saydun Gökşin tarafından yapılan açıklamada, "İlk aşamada 3 bin kişiye ilk müdahale eğitimi vereceğiz. Bununla 3 bin kişilik bir afet ordumuz olacak. Bugün bir şeye karar verip, yarın unutan bir ekip değiliz. Galatasaray, afetlere müdahale gücünü oluşturmak için ilk adımı attı. Bundan dolayı başkanımız ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum." ifadelerine yer verildi.

DURSUN ÖZBEK: BÖLGE İNSANININ BEKLENTİSİ...

Dursun Özbek, deprem bölgesindeki vatandaşların kendileriyle sürekli irtibatta olmalarını beklediğini söyledi: 

İlk andan itibaren acil yardım çalışması, geçici ve kalıcı konutlar yapıldı. Bana göre büyük afete uğramış bölge insanının beklentisi, bizlerin sürekli bölgede, onlarla irtibatta olması. Yaptığımız ziyaretlerde kullanılan ifadeler, bu dokunuşların çok önemli olduğu hissini uyandırdı.

"KALICI ADIMLAR ATTIK"

Kalıcı ve sürdürülebilir adımlar attıklarını dile getiren Özbek, "Bölgeden elimizi çekmemenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda felaketler, erdemleri sergileme zamanıdır. Biz de ülkemizin en organize sivil toplum kuruluşu olduğumuzun bilinci içinde gücümüzü ve kaynaklarımızı harekete geçirdik. Yalnızca bu felaketin yaralarını sarmak için değil gelecekle ilgili de kalıcı ve sürdürülebilir adımlar attık. 15 Şubat 2023'te bu salonda deprem gündemiyle toplandığımızda acil durum müdahale ekibi kurma sözü vermiştik. Şu anda bu teşkilatlanmaya ilişkin ilk ve en önemli aşama tamamlandı. Beratlarını alan arkadaşlarımız, kulübümüzün ilk acil durum müdahale ekibi hem de ülkemizin dört bir yanında yetiştirilecek ilk müdahale ekiplerimizin eğitmenleridir. Kendilerini tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.