Diyarbakır'da 6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan ve 89 kişinin hayatını kaybettiği Galeria Sitesi'ne ilişkin davada yargılanan 7 sanıktan tutuklu 3 müteahhit ve inşaat mühendisine, 17 yıl 6'şar ay hapis cezası verildi

Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu müteahhitler Sedat Eser, Mehmet Şirin Yiğit, Şeyhmus Yiğit ve inşaat mühendisi fenni mesul Tevfik Demir, tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) katılırken, avukatları ise salonda hazır bulundu.

TADİLAT DEĞİŞİKLİĞİ İLE TAVAN YÜKSEKLİĞİ ARTIRILMIŞ

Mahkeme, 4 bloklu sitesine tadilat ruhsatı alındıktan sonra ticari alan kat yüksekliğinin 6,5 metre iken bunun 9,5 metreye çıkarılarak imar planı tadilatı adı altında değişiklik yapıldığını belirtti.

Belediyedeki arşiv dosyasında üzerinde herhangi bir belediye onayı bulunmayan bir mimarı proje bulunduğu, mimari proje üzerinde mimar Ş.K ile inşaat mühendisi M.A’nın isimlerinin yazılı olduğu ancak ıslak imzalarının bulunmadığı ifade edildi.
 
Projeye ait statik betonarme ve tesisat projesine de rastlanılmadığı vurgulandı. Mimari projede tutuklu mühendis Tevfik Demir’in imzasının bulunduğu, projenin onaylanmasından sonra yapı kullanım izin belgesine de rastlanılmadığı ifade edildi. 

Mağdurlara ait kat karşılığı inşaat sözleşmelerindeki kat irtifaklarında ve tapu müdürlüğünden temin edilen resmi senette Özçiftçiler İnşaat firmasının yetkilisi olan tutuklu müteahhit Şeyhmus Yiğit’in imzasının bulunduğu kaydedildi. 

YIKIMA NEDEN OLAN İMALAT HATALARINDAN SORUMLUDURLAR

Mahkeme, alınan bilirkişi raporuna göre sitenin bataklık zemine, kalitesiz malzeme ile birlikte imara aykırı inşa edildiğini, temel üstü vizesi alınmadığı halde inşaata devam edilmesine göz yumulduğunu belirtti. 

Mahkeme, tutuklu 4 sanığın binanın yıkılmasına neden olan imalat hatalarından sorumlu olduklarını, gerek proje, gerekse yapım aşamasında ve iş bitimi aşamasında üzerlerine düşen yükümlülükleri yerine getirmediklerini vurguladı. 

Mesleki bilgi, birikim ve tecrübe de dikkate alındığında öngörülebilen bu netice bakımından dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı hareket ettikleri ve 89 kişinin ölümüne neden oldukları için bilinçli taksir düzeyinde sorumlu oldukları için cezalandırılmalarına karar verilmesi gerektiğinin altını çizdi.  

DÖRDÜNE DE CEZA YAĞDI

Mahkeme toplanan delillere göre, Galeria sitesinin müteahhitlerinden tutuklu sanıklar Mehmet Şirin Yiğit, kardeşi Şeyhmus Yiğit, Sedat Eser ile İnşaat Mühendisi Tevfik Demir’i 17’şer yıl 4 er ay hapisle cezalandırdı.

Hukmen tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Haklarında yakalama kararı bulunan müteahhit firma yetkilileri Murat Eser, İbrahim Halil Yiğit, Hacı Metin Yiğit’in ise halen yakalanamamış olması nedeniyle dosyalarının ayrılarak farklı bir esas numarası üzerinden yargılamanın devamını kararlaştırdı.