Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde veto yetkisine sahip olan Rusya ve Çin, dün ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze'de ateşkes ağlanmasına yönelik önerisini destekleyen ABD karar taslağına ilişkin endişelerini dile getirdi.

Diplomatlar, konseyin tek Arap üyesi olan Cezayir'in de metni desteklemeye hazır olmadığı sinyalini verdiğini belirtti. Tasarının konseyden geçmesi için en az dokuz evet oyu alması ve ABD, Fransa, İngiltere, Çin ya da Rusya'dan veto almaması gerekiyor.

Biden geçen hafta Gazze Şeridi için İsrail'in girişimiyle oluştuğunu ifade ettiği, üç aşamalı bir ateşkes planı açıklamıştı.

Hamas'ın hâlâ üzerinde çalıştığı plan için uluslararası destek almak isteyen ABD, Pazartesi günü 15 üyeden oluşan BM Güvenlik Konseyi'ne bir sayfa uzunluğunda bir taslak, Çarşamba günü de taslağın revize edilmiş bir versiyonu sunmuştu. 

Mevcut taslak ateşkes önerisini olumlu karşılıyor, İsrail tarafından "kabul edilebilir" şeklinde tanımlıyor, "Hamas'a (öneriyi) kabul etme ve her iki tarafa da gecikmeden ve koşulsuz olarak şartları tam olarak uygulama çağrısında bulunuyor".

Ancak diplomatlara göre, bazı konsey üyeleri İsrail'in planı gerçekten kabul edip etmediği konusunda soru işaretlerine sahip olduklarını ve konseyin Mart ayında acil ateşkes ve tüm rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması yönünde iletilen talebe bağlı kalmasını istediklerini belirtti.

Reuters tarafından görülen ABD metnine Rusya tarafından önerilen değişiklikler arasında hem Hamas'a hem de İsrail'e öneriyi kabul etmeleri çağrısında bulunulması ve tüm tarafların saygı göstereceği acil, koşulsuz ve kalıcı bir ateşkes talep edilmesi yer alıyor.

Moskova ayrıca taslakta, Biden'ın geçen hafta yaptığı açıklamaları yansıtacak şekilde, birinci aşamadaki ateşkesin ikinci aşamaya yönelik müzakereler devam ederken yürürlükte kalacağının vurgulanmasını istiyor.

ABD, Mısır ve Katarlı müzakereciler aylardır ateşkes için arabuluculuk yapmaya çalışıyor.

Hamas, Gazze Şeridi'ndeki savaşa kalıcı şekilde son verilmesini ve İsrail'in 2,3 milyon nüfusa sahip bölgeden çekilmesini istediğini söylüyor.