Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne 115 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verdi.

İsrail güçlerinin son 24 saatte Gazze Şeridi'nde 215 Filistinliyi daha öldürdüğünü, 300 Filistinliyi yaraladığını belirten Kudra, Gazze'de 7 Ekim'den bu yana öldürülen Filistinlilerin sayısının 26 bin 637'ye, yaralı sayısının da 65 bin 387'ye yükseldiğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kudra, hala enkaz altında ve yol kenarlarında ölülerin bulunduğunu ancak sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığını vurguladı.

"YARALILARIN KURTARILMASI İMKANSIZ HALE GELDİ"

İsrail ordusunun Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'ta Nasır Hastanesi ve Emel Hastanesi'ne yönelik kuşatmasını sıkılaştırdığını belirten Kudra, kuşatma ile ilaç ve tıbbi malzemenin tükenmesi sonucu yaralıların kurtarılmasının imkansız hale geldiğini ifade etti.

Kudra, İsrail işgal güçlerinin Han Yunus'ta Filistinlileri sokak ortasında öldürdüğünü kaydederek, ölü ve yaralıları taşıması için ambulansların hareketine de engel olduğunu kaydetti.

Yardım çağrısını yineleyen Kudra, şöyle devam etti:

- "Başta Han Yunus'ta hedef alınan hastaneler olmak üzere tüm hastanelerin, sağlık ekiplerinin, yüzlerce yaralı ve binlerce yerinden edilmiş kişinin korunması, ilaç, gıda ve yakıt sağlanması için uluslararası kurumları hızla müdahale etmeye çağırıyoruz."

"DESTEĞİN KESİLMESİNİ KINIYORUZ"

Kudra, Gazze Şeridi'ndeki insani durumun felaket seviyesinde olduğuna vurgu yaparak, "Birleşmiş Milletler ve ona bağlı insani yardım kuruluşlarının açıkça siyasi bir biçim alan sistematik hedef alınmasını ve İsrail işgalinin yerinden etme politikası doğrultusunda bu kuruluşlara desteğin kesilmesini kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

Gazze'de yerinden edilen yaklaşık 2 milyon Filistinlinin zorlu kış şartlarında hayata tutunmaya çalıştığını aktaran Kudra, barınma merkezlerindeki aşırı kalabalık, sağlık hizmeti ile uygun gıdanın sağlanamaması nedeniyle yaklaşık 700 bin bulaşıcı hastalık, cilt hastalığı, soğuk algınlığı, ishal ve hepatit vakasının tespit edildiğini belirtti.

Kudra, laboratuvarlarda ciddi tıbbi sıkıntı yaşandığına dikkati çekerek kan ünitelerinin yetersiz olduğunu, kan bağışı için gerekli test ve malzemelerin bulunmadığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, Gazze'de İsrail'in devam eden saldırıları karşısında sahra hastaneleri ve sağlık ekibi desteği sağlanması çağrısında bulundu.

EMEL HASTANESİ’NDE CERRAHİ OPERASYONLAR DURDU

Gazze Şeridi’nin güneyinde yer alan Emel Hastanesi’nin cerrahi bölümünün oksijen yetersizliği nedeniyle tamamen hizmet dışı kaldığı bildirildi.

Filistin Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinde Kızılaya bağlı çalışan Emel Hastanesi’nin oksijen stokunun tamamen bittiği duyuruldu.

Açıklamada, hastanenin 8 gündür İsrail ordusu tarafından kuşatma altında olduğuna dikkat çekilerek, “Emel Hastanesi'ndeki cerrahi departmanı, oksijen kaynaklarının tükenmesi nedeniyle çalışmayı tamamen durdurdu. Hastane çevresinde devam eden bombardıman ve saldırılar devam ederken, (İsrail) işgal güçleri, sekizinci gününde de hastaneyi hedef almaya ve kuşatmaya devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

İsrail güçlerinin hastane çevresinde hareket eden her şeyi hedef aldığına işaret edilen açıklama şöyle devam etti:

- "Hastaneye şu ana kadar yerinden edilmişlerden 3 şehit ve 4 yaralı getirildi. Çok sayıda yaralı ve şehit ise hala hastane çevresinde bulunuyor ve ekiplerimiz onlara ulaşamıyor."

İsrail güçlerinin tehditleri nedeniyle çok sayıda ailenin Kızılay merkezine ve Emel Hastanesi'ne sığındığı vurgulanan açıklamada, İsrail güçlerinin aynı zamanda Han Yunus’taki Kızılay merkezini de tank atışlarıyla hedef aldığı ve kuşatma altında tuttuğu vurgulandı.