İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda bir doğum merkezinin de büyük hasar aldığı ve binlerce embriyo ile döllenmeye hazır yumurtanın yok olduğu ortaya çıktı.

Reuters'ın haberine göre, aralık ayında İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda Al Basma IVF isimli doğum merkezi de roketlere hedef oldu. Merkezdeki embriyo biriminde bulunan 5 sıvı nitrojen tankının hasar görmesi sonucu, dondurulmuş 4000 bin embriyo, 1000 sperm örneği ve yumurta kullanılamaz hale geldi. 

Habere göre tanklarda saklanan embriyolar, çocuk sahibi olmak isteyen birçok Filistinlinin son umuduydu. 6,5 ayda 34 bine yakın Filistinliyi katleden İsrail, bu saldırıyla 5 bin doğmamış çocuğu da katletmiş oldu. 

BİNLERCE AİLENİN ÇOCUK HAYALİ YOK OLDU

Kliniği 1997'de kuran doktor Bahaeldeen Ghalayini, "Bu potansiyel 5 bin canın aileler için ne anlama geldiğini biliyoruz" diyerek bu Filistinli ailelerden birçoğunun artık çocuk sahibi olma şansı kalmadığını söyledi. 

İsrail'in vurduğu Al Basma Merkezi, Gazze'de embriyoların depolandığı ana merkez konumundaydı. 

Merkezin yöneticilerinden Muhammed Ajur, İsrail'in saldırıları yoğunlaştırması sonucu nitrojen tanklarındaki sıvı düzeyinin düşmesiyle ve elektirik sevkiyatının da kesilmesiyle dondurulmuş embriyoları korumanın zaten çok zorlaştığını anlattı.

Seba Caferi ve eşi artık biyolojik yollarla bebek sahibi olamayacak.

Savaştan hemen önce aylar süren çabalar sonucu hamile kalan 32 yaşındaki Seba Caferi, savaş sırasında düşük yapıp ikiz bebeklerini kaybedince beş dondurulmuş embriyosunun bulunduğu Al Basma Merkezi'ne başvurdu ama öğrendikleri karşısında yıkıldı.

Yerle bir olan merkezdeki tüm embriyoların da yok olduğunu öğrenen genç kadın ve eşi, artık çocuk sahibi olamayacaklarını öğrenmnenin acısını yaşıyor.