Deniz Kuvvetleri Komutanlığı eski Kurmay Başkanı emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, aynı zamanda bir düşünce kuruluşunun yöneticisi. Özellikle bölgemizde yaşananları yakından izliyor, açıklamaların perde arkasını aralamaya çalışıyor. Filistin-İsrail çatışmasından 2,5 ay önce İsrail’in Kudüs ve Vaat Edilmiş Topraklar Bakanı yaptığı açıklamada “Filistin’i bir an önce egemenliğimiz altına hızlı ve akıllıca almalıyız” dedi. Yaycı, o dönem bunu böyle bir olayın başlayacağının işareti olarak görmüştü.

Tevrat’ta geçen “Vadedilmiş topraklar” arasında ülkemizin Fırat havzası da bulunuyor. Önce Irak, sonra Suriye, şimdi de Türkiye’ye uzanılması olasılığından söz eden Cihat Yaycı, “Türkiye, çok net şekilde hedef ülkedir. Zaten başka hedef kalmadı. Diğer hedefler birer birer devrildi şimdi sıra Türkiye’de. Bunu görmek lazım” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

YANIMIZA YAKLAŞTI

“Suriye’yi kimler parçaladı: ABD, Rusya, İsrail. Suriye şu anda dört parça. Keşke Türkiye bu Suriye’deki tuzağı görmüş olsaydı da bu iç savaşta taraf olmasaydı. Suriye meselesine hiç girmese, ülkenin toprak bütünlüğü muhafaza edilmiş olsa, bizim yanımıza yaklaşmamış olsaydı.”

Cihat Yaycı Antalya Kitap Fuarı’nda Sözcü Medya Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’ün sorularını yanıtladı.

Suriye’nin doğusunda sözde Rojova Özerk yönetimi diye bir yönetim oluştu. PKK/YPG’den oluşan Amerika, Rusya ve İran destekli bu grup Türkiye’ye sınır oldu. 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra Barış Pınarı, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı hareketleriyle teröristler sınırımızdan uzaklaştırıldı. Yaycı, “Bizden biraz uzaklaştılar ama Gazze’deki kıvılcım Türkiye’ye ateş topu olarak geliyor ”diyor ve uyarısını şöyle sürdürüyor:

“Tabii büyük bir devletiz. Terör örgütlerine papuç bırakacak bir devlet değiliz ama konu sadece terör örgütü değil sadece Gazze olmadığı gibi. Türkiye’nin hedefte olduğunu gösteren işaretler sayacağım:

DİYARBAKIR BAŞKENT

1- TBMM’nin 1 Ekim 2023 açılış oturumu yapacağı gün İçişleri Bakanlığımızın önünde Suriye’den iz bıraka bıraka PKK’lı iki terörist yolda bir vatandaşı şehit ederek aracını gasp edip Ankara’ya kadar geliyor. Emniyet binasına girmeye çalışırken bunlar etkisiz hale getirildi. YPG ‘Bizim hedefimiz sizsiniz’ mesajını verdi.

2- ABD, Türkiye’ye ait İnsansız Hava aracımızı (İHA) düşürdü. NATO tarihinde böyle bir olay yoktur.

3- Suriye’ye hava harekatı yapamıyoruz. Ancak Kuzey Irak’a hava harekatları düzenleyebiliyoruz. Hava harekatına Rusya izin vermiyor.

4- Gazze de olay patlak verince 2 ABD uçak gemisi görev grubu Akdeniz’e geldi. Bir uçak gemisi Abdülhamit Han sondaj gemisinin göz mesafesine gelip durdu. Durduğu yer, sözde Sevilla haritasına göre Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi Antalya körfezine hapseden sınır hattı. Yunanistan ile Türkiye arasındaki sözde sınır hattı üzerinde durdu. Bunun anlamı ‘Ben bu sınırı tanıyorum’ demektir.

5- ABD Başkanı Biden, Suriye’nin takviye edilmesi konusunda bir kararname imzaladı. Kararnamede ‘Türkiye Cumhuriyeti, ABD ulusal güvenliği ve dış politikası için olağanüstü ve olağan dışı bir tehdittir’ deniliyor. ABD ve NATO tarihinde böyle tanımlama hiçbir ülkeye yapılmamıştı.

6- ABD, Rusya ve İran destekli PKK/YPG’nin oluşturduğu sözde Rojova Özerk yönetimi Büyük Kürdistan haritasında başkent olarak Diyarbakır’ı gösterdi. Hamas üyelerine dikkat. 

7- İsrail dış istihbarat örgütü MOSSAD, Türkiye’de bulunduğunu öne sürdüğü HAMAS’ın önde gelen isimlerine suikast yapacağını duyurdu. HAMAS onlar için bir terörist örgüt, bizim için ise bir siyasi parti. İsrail’in asıl vermek istediği mesaj ‘Benim desteklediğim, bizim desteklediğimiz PKK/YPG ve türevleri ile Türkiye’de eylemler yapabiliriz’ demektir. Türkiye’de terör tekrar azdırılabilir tekrar hazırlanabilir.”

Yaycı, “Bu bir cambaza bak savaşı olup ortaya çıktı. Hedef Türkiye derken aslında bizim analizlerimizle bunları söyledim. Şimdi o zaman dikkatli olmak lazım. Suriye’deki askeri varlığımızı oradan çektiğimiz an bölgeyi dolduracak olan güç PKK/YPG’dir” görüşünü öne sürdü.

YUNANiSTAN’IN iŞGAL ETTiĞi ADA SAYIMIZ 20 DEĞiL 176’DIR

Egemenliği antlaşmalarla Yunanistan’a verilmemiş olan, askersiz, silahsız olması Lozan ve Paris antlaşmalarıyla kabul edilen adalarımızdan İzmir, Muğla, Aydın il sınırlarımızdaki 20’sinin işgal edildiğini biliyoruz. Deniz Kuvvetleri eski Kurmay Başkanı Cihat Yaycı, “20 değil 176 adamız işgal altında” dedi. Yaycı şunları söyledi:

“Egemenliği anlaşmalarla Yunanistan’a devredilmemiş adalara Yunanistan 1938’den itibaren sahip çıkmaya başlamıştır. Yunanistan 176 adayı sahiplenmeye çalışınca, Şükrü Kaya’nın 1936’da bakanlığı döneminde tüm adalara tabelalar taktırıyor, bayrak astırıyor, jandarma kulübeleri koyuyor ve bunları sahipleniyoruz. Ama, Atatürk’ün vefatından sonra bu konuda bir gevşeme oluyor.  Şu anda bizim tespit edebildiğimiz 176 ada Yunan işgali altındadır. Yunanistan bunlara sahip çıkıyor. 21 Ekim’de, Yunanistan ‘Zürafa adası bizimdir’ açıklaması yaptı. Bizim de bunlara karşılık vermemiz gerekir.”

OMURGALI DURUŞ

Yaycı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan ziyareti ile ilgili olarak sosyal medyada şu paylaşımda bulundu: “Daha düne kadar TV kanallarında her gece, Atina’ya uzun menzilli, yerli ve milli füzeler atanlar, ‘4 saatte Atina’dayız’ diyenler, şimdi ise Adalar denizinde barış rüzgarlarının nasıl estiğini anlatıyorlar. Sanki Yunanistan; cephaneliğe çevirdiği Gayri Askeri Statüdeki adalardan silah ve askerleri çekmiş, 10 mil uyguladığı hava sahasını 6 millik karasuları ile eşitlemiş, sahiplendiği adalardan çekilmiş, ‘Kıbrıs’ta Türk ve Rumlar eşit’ demiş, Doğu Akdeniz’de haklarımıza saygı duymaya karar vermiş, FETÖ’cüleri iade etmeye başlamış. Yunanistan hangisini yapmış da barış rüzgarları esmeye başlamış? Allah bizi ‘Rüzgar nereden eserse o yöne eğilen buğday başağı’ gibi insanlardan yapmasın.”