İsrail’in elektriğini kestiği ve yakıt girişine izin vermediği için karanlığa bürünen Gazze’de iletişim ağları çöktü.

Londra merkezli internet gözlem şirketi Netblocks tarafından yapılan açıklamada “Canlı ağ verileri, yoğun bombardıman altındaki Gazze Şeridi’nde internet bağlantısının çöktüğünü gösteriyor” denildi.

Filistinli telekomünikasyon şirketi Jawwal da “Gazze Şeridi ile tüm iletişim ve internetin tamamen kesildiğini duyurmaktan üzüntü duyuyoruz” açıklamasını yaptı."BOMBALAR, TÜM KANALLARI YOK ETTİ"

Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Son bir saatteki yoğun bombardıman, Gazze'yi dış dünyaya bağlayan tüm uluslararası kanalları yok etti" denildi.

Filistin'de hizmet veren Ooredoo telekomünikasyon şirketi de cuma akşamı itibarıyla Gazze Şeridi'nde cep telefonu hizmetlerinin tamamen kesildiğini duyurdu.

Filistin İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı kaynaklarına göre, Gazze Şeridi'nden gelen hizmetlerde nedeni bilinmeyen ani bir duraklama yaşandı.İSKOÇYA BAŞBAKANI: AİLEMİZE ULAŞAMIYORUZ

Ailesinin bir kısmı Gazze’de olan İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf, sosyal medya platformu X'ten yaptığı paylaşımda, Gazze'nin yoğun bombardıman altında olduğunu, telekomünikasyonun kesildiğini ve neredeyse 3 haftadır bu bölgede mahsur kalan ailesine ulaşamadıklarını kaydetti.

İskoçya Başbakanı, "Sadece geceyi sağ geçirmeleri için dua edebiliyoruz. Dünyanın artık yeter demesi için daha kaç çocuğun ölmesi gerekiyor?" ifadesine yer verdi.

KURUMLAR EKİPLERİNE ULAŞAMIYOR

Filistin Kızılayı, "İşgal yetkililerinin sabit hatları, cep telefonlarını ve internet iletişim ağlarını tamamen kesmesi nedeniyle Gazze'de çalışan tüm ekiplerimizle iletişim tamamen koptu” açıklamasında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü de ekipleriyle iletişimin koptuğunu açıkladı:

“Gazze'deki personelimiz, sağlık tesisleri, ortaklarımızla bağlantımızı kaybettik. Sivillerin derhal korunmasını ve insani yardımın sağlanmasını talep ediyoruz.”

Kızılhaç da “Elektrik kesintisi nedeniyle Gazze'deki meslektaşlarımızla bağlantımız kesildi. Filistin Kızılayı'nın acil tıbbi hizmetler sağlamaya devam edememesinden endişe duyuyoruz” ifadelerini kullandı.SAĞLIKÇILARA DA ULAŞILAMIYOR

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), "Gazze'deki durumdan derin endişe duyuyoruz. Sahadaki bazı Filistinli meslektaşlarımızla irtibatımızı kaybettik. Özellikle Şifa Hastanesi ve diğer sağlık tesislerine sığınan hastalar, sağlık personeli ve binlerce aile için endişeliyiz” ifadelerini paylaştı.

HAMAS'TAN AÇIKLAMA

Hamas, İsrail’in abluka altındaki Gazze'de internet ve iletişimin kesilmesi üzerine yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Gazze Şeridi'nde iletişimin ve internetin kesilmesi, yerleşim yerlerine karadan, denizden ve havadan bombardımanın giderek artırılması, işgalci İsrail’in, basının ve dünyanın gözünden uzakta daha fazla katliam yapma niyetinin işaretini vermektedir" ifadeleri kullanıldı."AMAÇ KATLİAM YAPMAK"

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye “Gazze Şeridi'yle iletişim ve internetin kesilmesinin amacı, Filistin halkına yönelik katliamlar işlemektir” dedi.

BM: SAVAŞIN KURALLARI VARDIR

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin İnsani İşler Koordinatörü Lynn Hastings, "Yoğun bombardıman nedeniyle Gazze'nin dış dünya ile bağlantısı kesildi. Savaşların kuralları vardır. Siviller korunmalı” uyarısında bulundu.

"EN ŞİDDETLİ HAVA SALDIRILARI"

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana en şiddetli hava saldırılarını düzenlediği belirtiliyor. (AA-REUTERS)