İsrail'in saldırıları devam ederken Gazze'de bir kez daha iletişim kesintiye uğradı.

Filistin Telekomünikasyon Şirketi’nden yapılan yazılı açıklamada, "Gazze Şeridi'nin çeşitli noktalarına düzenlenen saldırılar nedeniyle 7 Ekim'den bu yana onuncu kez bölgede iletişimin kesildiğini duyurmaktan üzüntü duyuyoruz" denildi.

BM: EN UZUN KESİNTİ

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’nın (UNRWA), X sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, İsrail’in Gazze Şeridi'ne saldırılarını başlattığı 7 Ekim’den bu yana bölgede en uzun iletişim kesintisinin yaşandığı kaydedildi.

Gazze Şeridi’nde yaşayanların sevdikleri ve dünyanın geri kalanıyla bağlantılarının koptuğu belirtilen açıklamada, bu durumun "izolasyon hissini" artırdığı vurgulandı.

Açıklamada, iletişim kesintisinin insani müdahaleyi engellediği ve hayat kurtarıcı bilgilere erişimi sınırlandırdığı ifade edildi.

Yıllardır abluka altında tutulan Gazze Şeridi'nde, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana düzenlediği saldırılarla su, yiyecek, ilaç, elektrik ve yakıt tedariki kesilirken, sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri de sık sık kesintiye uğruyor.

Gazze Şeridi'nde 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırıları nedeniyle 9 kez iletişim kesintisi yaşanmıştı. Sabit hatlar, cep telefonu ve internet iletişiminin birkaç saat süreyle durduğu kesintilerin en uzunu 12 Ocak'ta başlayıp 8 gün sürmüştü.