Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusu tarafından yayımlanan Ahmed el-Kahlut’un sorgulandığı anlara ilişkin görüntüler hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "İsrail güçleri, sağlık sektörünü hedef alan yeni suçlarına ek olarak, hastane müdürünü alıkoydu, tedhiş etti, darp ve işkence altında işgalin anlatısını söylemeye zorladı." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, "Doktor Ahmed el-Kahlut, Ramallah'taki Filistin İçişleri Bakanlığının askeri sağlık hizmetleri kadrosunda çalışmaktadır." ifadesine yer verildi.

 “TUĞGENERALLİK TIBBİ HİZMETLER SİSTEMİNDEKİ GÖREV RÜTBESİDİR”

Açıklamada, Kahlut’un Tuğgeneral rütbesine ilişkin, "Tuğgeneral rütbesi, İçişleri Bakanlığına bağlı tıbbi hizmetler sistemindeki bir görev rütbesidir, tüm dünyada bilinen ve kullanılan bir rütbedir." ifadesi kullanıldı.

açıklamada, "Sağlık hizmetleri personeli, İçişleri Bakanlığı’nın işleyişine uygun özel eğitim ve kurslar almaktadır. Bu aynı zamanda dünyanın her yerinde uygulanan, askeri sağlık hizmetlerinin tüm üye ve kadroları için zorunlu olan rutin bir prosedürdür" denildi.

Sağlık Bakanlığı, açıklamasında "Kahlut’un tedhiş edilerek, baskı ve işkence altında konuşturulduğu"nu savundu.

Açıklamada, insan hakları kuruluşlarına, "İsrail işgalinin genel olarak Filistin halkına, özel olarak da sağlık ekiplerine karşı kendi talebine uygun bir anlatı ortaya çıkarmak için uyguladığı suçlarını kınama" çağrısı yapıldı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, açıklamasında, insan hakları örgütlerinden İsrail’in "Kemal Advan Hastanesi’nde yaptığı katliama ilişkin acil soruşturma başlatılmasını" istedi.

İSRAİL’İN YAYINLADIĞI VİDEO

İsrail Savunma Kuvvetleri’nin resmi X hesabından Kemal Advan Hastanesi Müdürü Ahmed el-Kahlut’un sorgulandığı bir video paylaşılmıştı.

Kahlut, bu videoda Hamas’ın hastaneyi operasyonlarını yürütmek için kullandığına dair ifadeler kullanmış, kendisi ile birlikte hastanede çalışan 16 kişinin de Hamas üyesi olduğunu söylemişti.

İsrail videoyu “Ahmed Kahlut, 2010'dan bu yana Hamas'ın kıdemli üyesi ve Gazze'nin kuzeyindeki Kemal Advan Hastanesi’nin yöneticisi. Hamas'ın hastaneleri askeri tesis olarak kullandığını itiraf ediyor” ifadeleriyle paylaşmıştı.