Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda insani aranın 2 gün daha uzatılması konusunda mutabakata varıldığını belirtti.

Hamas da Telegram hesabından yaptığı açıklamada Katar ve Mısır'la, insani aranın aynı şartlar altında 2 gün daha uzatılması konusunda mutabakata varıldığını doğruladı.

Tel Aviv yönetimi konuya ilişkin şu ana kadar resmi açıklama yapmasa da yerel basınına konuşan ve adı açıklanmayan İsrailli yetkililer "insani ara"nın uzatıldığını doğruladı.

Maariv gazetesinde yer alan haberde, adı açıklanmayan İsrailli bir yetkili, her gün 10 İsrailli esirin serbest bırakılması karşılığında "insani ara"nın 2 gün daha uzatıldığını belirtti.

Hamas'ın Lübnan yetkilisi Halil el-Hayye. Hamas'ın Lübnan yetkilisi Halil el-Hayye.


HAMAS: YENİ MUTABAKAT YAPABİLİRİZ

Hamas’ın Lübnan’daki yetkilisi Halil el-Hayye, "Gazze'deki tüm direniş gruplarının ellerindeki esirlere ilişkin yapılan araştırmalardan sonra insani arayı 2 gün uzatabilecek kadar esirin tespit edildiğini" söyledi.

Hayye, çatışmalara 4 günlük insani ara verilmesini öngören önceki mutabakattaki "çatışmaların durması, İsrail uçaklarının uçuş yapmaması, yardım girişlerinin başta kuzey olmak üzere tüm Gazze'ye ulaşması ve esirlerin karşılıklı olarak takas edilmesi" şartlarının bu 2 günlük süreçte de geçerli olacağını dile getirdi.

Geçen 4 gün boyunca yardımların Gazze'nin kuzeyine girişinde aksaklıklar yaşandığını ve yaklaşık 230 tırın kuzeye ulaştığını kaydeden Hayye, bu durumun gelecek 2 gün içinde telafi edilmesi temennisinde bulundu. Hayye, Gazze'nin kuzeyine her gün 100 tır girmesi gerektiğinin altını çizdi.

İsrail ile kadın ve çocuklar dışında başka grupları içerecek yeni bir esir takası mutabakatına varmak için çalıştıklarını söyleyen Hayye, bu mutabakatın askerleri kapsayıp kapsamayacağıyla ilgili soruyu, "Bunun müzakereleri canlı yayında değil kapalı kapılar ardında yapılır." diyerek yanıtsız bıraktı.

İSRAİL: İNSANİ ARADAN SONRA SALDIRACAĞIZ

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, çatışmalara verilen insani aranın sona ermesinin ardından Gazze Şeridi'ne saldırılarının devam edeceğini belirtti. Gallant, “Çatışmalar daha şiddetli olacak ve tüm Gazze Şeridi'nde gerçekleşecek. İşimiz bitene kadar durmayacağız" ifadesini kullandı.

ABD MEMNUN

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, 2 gün daha uzatma kararını memnuniyet duyduğunu ve bunun daha da uzatılmasını umduğunu söyledi. Kirby, "Elbette insanı aranın daha da uzatıldığını görmeyi umuyoruz. Bu da Hamas'ın esirleri serbest bırakmaya devam etmesine bağlı olacak. Bizim istediğimiz bu. Biz bütün esirlerin bırakılmasını görmek istiyoruz ve bunun en iyi yolu da bu" dedi. Hamas'ın elinde 8 veya 9 ABD vatandaşı bulunduğuna inandıklarını dile getiren Kirby, bugün veya yarın onların bırakılmasını umdukları ifade etti.

BIDEN: ÇABALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ

ABD Başkanı Joe Biden da yaptığı yazılı açıklamada “söz konusu uzlaşının sonuç vermeye devam etmesini sağlamak için yoğun çaba sarf ettiğini” kaydetti. Biden, insani aranın, Gazze Şeridi'nde acı çeken masum sivillere yönelik ek insani yardımın önemli ölçüde artmasını sağladığını vurguladı. Biden, Gazze'ye giden insani yardım miktarını artırmak için insani aradan sonuna kadar faydalandıklarına işaret ederek, "Filistin halkı için barış ve onurlu gelecek inşa etme çabalarımızı sürdüreceğiz" ifadesini kullandı.

“İSRAİLLİ REHİNELER ZARAR GÖRMEDİ”

Bu sırada İsrail'in Kanal 12 televizyonu, esirlerin kendilerine sağlanan sınırlı gıda maddesiyle çocuklarına ve kendilerine yemek pişirdikleri, esir tutuldukları süre boyunca Hamas tarafından herhangi bir kötü muamele ya da işkenceye maruz kalmadıklarını belirtti.

Esir yakınlarının açıklamalarına da yer verilen haberde, "esirlerin son iki haftayı sınırlı miktarda pirinç tüketerek yarı aç geçirdikleri ve ara sıra İsrail radyosunu dinlemelerine izin verildiği" ifade edildi.

Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar. Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar.


“HAMAS LİDERİ REHİNELERLE GÖRÜŞTÜ”

Aynı kanal, Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar'ın abluka altındaki Gazze Şeridi'ndeki bazı İsrailli esirleri ziyaret ettiğini öne sürdü.

Hafta sonu bırakılan İsrailli esirlerden biri, Sinvar'ın "herhangi bir aksan olmaksızın kendileriyle İbranice konuştuğunu ve Hamas ile güvende olduklarını, endişe etmemeleri gerektiğini" söyledi.

Habere göre, İsrail güvenlik kaynakları da böyle bir görüşmenin gerçekleştiğini teyit etti.



150 TIR YARDIM ULAŞTIRILDI

Filistin Kızılayı, 24 Kasım sabahı uygulamaya giren insani ara süresince Gazze Şeridi'nin kuzeyine yaklaşık 150 tır yardım ulaştırdıklarını, 40 tır yardımın da yolda olduğunu açıkladı.

Gıda, su, insani ve tıbbi yardım malzemelerini içeren yardımların gönüllüler aracılığıyla temel ihtiyaçlardan yoksun yerinden edilmiş kişilere dağıtıldığı aktarıldı.

Filistin Kızılayı, bugün 40 TIR yardımın daha Gazze'nin kuzeyine ulaştırılmak üzere kontrol noktasından geçtiğini belirtti.

ESİR TAKASI ANLAŞMASI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girmişti.

Uzlaşıya göre Hamas’ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

İsrail ile Hamas arasındaki esir takası mutabakatı kapsamında şu ana kadar Gazze Şeridi’nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 40 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 117 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.  (AA)