Pakistan'ın Lahor kentinde yaşanan olay uluslararası kamuoyunda gündem oldu... 

Pakistan'da şiddet yanlısı bir güruhun, üzerinde 'küfür' yazan bir elbise giymekle suçladıkları dehşete düşmüş bir kadının başını kesmekle tehdit ettikleri anın dehşet verici görüntüleri sosyal medyada paylaşım rekoru kırdı.

Görüntüler yüzlerce öfkeli adam, bir müşterinin elbisesindeki 'tatlı' anlamına gelen Arapça yazıyı Kur'an ayetleri sanarak doğudaki Lahor kentinde bir restoranın etrafını sardı.

Adamlar, iş yeri kapatılmadan ve polis memurları öfkeli kalabalığı yatıştırmaya çalışmadan önce, kıyafetlerini çıkarmasını söyleyerek onu tehdit etmeye başladığında kadının korku içinde gözyaşlarına boğulduğu görülüyor.

Tam bu sırada cesur bir kadın polis memuru erkekleri ikna etmeye çalışarak 'polise güvenmelerini' ve kanunu kendi ellerine almamalarını isterken, kalabalık giderek öfkeleniyor ve "peygambere küfredenler için tek bir ceza vardır - kafa kesmek" anlamına gelen bir slogan atmaya başlıyor.

Komiser Yardımcısı Syeda Shehrbano Naqvi olduğu belirlenen polis memuru daha sonra restorana giriyor ve üzerini değiştirerek siyahlara bürünmüş olan kadını dışarıda toplanan erkeklerden koruyarak uzaklaştırmayı başarıyor.

YANLIŞ ANLAŞILMA OLMUŞ

BBC'ye konuşan polis memuru, "Aslında kimse tişörtte ne yazdığını bilmiyordu" dedi. En büyük başarı, kadının güvende olduğundan emin olmak için onu bölgeden uzaklaştırmaya çalışmaktı. 

İkinci bir videoda, kadın gözaltında, polis ve İslami din adamları tarafından kuşatılmış olarak görülüyor ve elbisesinde Kuran ayetleri olmadığını ve masum olduğunu doğruluyor.

Yüzü kapalı olan kadın, ellerini kavuşturarak kameraya bakıyor ve özür dileyerek 'üzgün olduğunu ve gücendirmek istemediğini' söylüyor. 

Gözyaşlarını tutmakta zorlanan kadın, 'insanların Arapça metni Kuran'dan bir şeymiş gibi yanlış anlayacaklarını fark etmediğini' ve 'bir daha asla böyle bir elbise giymeyeceğini' eklerken, yanındaki din adamı ona ne söylemesi gerektiğini soruyor. 

300 KİŞİ TOPLANMIŞ

Cesur polis memuru, "Kadın alışverişe çıktığında bir grup erkek üzerinde Arapça yazılar bulunan elbisesini fark etti ve bunun dine küfür olduğuna inandıkları için çıkarmasını istedi" diyor.

Polis Pazar günü saat 13:00 sularında olay yerine çağrıldıklarını ve olay yerine vardıklarında restoranda yaklaşık 300 kişinin toplandığını söyledi. Söz konusu elbise, Suudi Arabistan merkezli bir butik tarafından satılan ve üzerinde Arapça tatlı anlamına gelen 'halwa' kelimesinin yer aldığı, dini bir anlamı olmayan bir tasarımdı.