İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği öğrencileri tarafından 1953 yılında amatör bir tiyatro olarak Avni Dilligil’in inançlı desteğiyle kurulan Gençlik Tiyatrosu belgesel oldu.

Yönetmen ve yapımcılığını Nurgül Bayram'ın, müziklerini Ali Otyam'ın, seslendirmesini ise Levent Dönmez'in yaptığı belgeselin araştırma ve yapım aşaması 5 yıl sürdü. Bu süreçte Aden Tolay, Ali Özgentürk, Aydın Engin, Can Kolukısa, Erol Keskin, Genco Erkal, Haldun Dormen, İzzet Günay, Nevra Serezli, Osman Arolat, Rahmi Dilligil, Rana Cabbar, Suna Keskin, Tan Oral, Yılmaz Büyükerşen, Yılmaz Gruda, Yurdaer Erşan ve Zihni Göktay'ın aralarında olduğu 42 değerli isimle röportajlar yapılarak, daha önce yayınlanmamış fotoğraf ve görüntüler kullanıldı.

Bu belgeselle tiyatromuz adına atılmış bu önemli adımı araştırıp yazmayı, gelecek kuşakların tiyatro belleğine katkı sağlamayı ve tarihe not düşmeyi görev bildiğini belirten yönetmen ve Yapımcı Nurgül Bayram, "Çünkü, dünün 'gençlik tiyatrosu' sanatsal ve düşünsel duruşuyla bugünün gençlerine örnek oluşturacak bir yapı" dedi.

ÖNCÜ İSİMLER YETİŞTİRDİ

Türkiye'de toplumcu çağdaş tiyatronun temellerini atarak, Türk Tiyatrosu'nun ilk kez Avrupa'da temsil edilmesini sağlayan Gençlik Tiyatrosu, sadece tiyatroda değil, her alanda kendi mesleğinin öncülerini yetiştirdi. Aykut Oray, Cüneyt Türel, Erol Keskin, Halit Akçatepe, Metin Serezli, Nisa Serezli, Şemsi İnkaya, Tuncel Kurtiz, Ülkü Tamer ve birçok isim, ilk kez Gençlik Tiyatrosu'nda sahne tozunu yuttu. Aydın Engin, Güngör Dilmen Musahipzade Celal, Necati Cumalı, Osman Arolat, Turgut Özakman ve Vasıf Öngören'in aralarında bulunduğu yazarların ortaya çıkmasına ve eserler üretmesine olanak sunan yine Gençlik Tiyatrosu oldu.

30 OCAK'TA GÖSTERİMDE

Tanıklarıyla, belgeleriyle Gençlik Tiyatrosu'nun hikayesini ve Türkiye'nin kültür ve sanat tarihine katkılarını anlatan belgeselin gösterimi, 30 Ocak akşamı saat 20.00'de Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda gerçekleşecek. Gösterime tüm sanatseverler davetli.