İtalya'da 'bir espresso fiyatına ev' uygulaması ufak bir fiyat artışıyla geri döndü. 

Euronews'in haberine göre, Sicilya Adası'nda 3 euro gibi düşük bir rakama ev satın almak mümkün.

İtalya'da terk edilen köyleri hayata döndürmeyi ve kullanılmayan evlerin viran hale gelmesini önlemeyi amaçlayan "ucuz ev" projesi yeniden hayata geçirildi. Sicilya'da 2019 ve 2021'deki satış başarısının ardından giderek popülerleşen uygulama kapsamında 10 ev 3 euroluk başlangıç fiyatına satışa sunuldu.

Kentin eski Saracen bölgesinde yer alan evlerin yapısal olarak önceki planlar kapsamında satılanlar kadar sağlam oldukları belirtiliyor.

Uygulama bazı yerlerde başarısızlığa uğrasa da, satışlar yerel ekonomiye yaklaşık 20 milyon euro kazandırdı.

BAHÇELİ, TERASLI, AVLULU EVLER...

1969'daki bir depremin ardından terk edilen evler yerel yönetimlere ait olduğundan satış süreci, belediyelerin alıcılar ve özel mülk sahipleri arasında irtibat kurmak zorunda olduğu yerlere kıyasla daha sorunsuz işliyor.

Satışa sunulan evler genelde iki ya da üç yatak odalı ve 80 metre kareden büyük değil. Binalar iki ya da üç katlı ve bazılarının terasları var.

Evler açık artırma yoluyla en yüksek teklifi verene satılıyor, bu nedenle satın alma fiyatı sembolik miktar olan 3 eurodan çok daha yüksek olacağı öngörülüyor. Daha önceki açık artırmada evlerin çoğu 5.000 ila 10.000 euro arasında fiyatlardan satıldı.

Satışa sunulan evlerden birkaçı, güzel limon ağaçları ve parlak majolika karo zeminli iç avlulara sahip. Ancak evlerin çoğu oturmaya hemen başlanamayacak kadar kötü durumda. Önceki ucuz evlerde olduğu gibi, alıcıların kapsamlı onarım işlerini üstlenmesi gerekecek.