Koç- Terazi aksındaki tutulmalarla terör, yılın belki de en önemli görünümü olan Mars retrosuyla çatışma ve savaş, Satürn Balık transiti devam ederken seller ve doğal felaketler, Plüto Kova geçişi sonra Oğlak geri dönüşüyle özgürlük ve gelenekselliğin karşıtlığı 2024’ün genel bir açıklaması gibi. Ekonomiyi yazmasam da olur diye düşünüyorum.

Yeni yıla bildiğiniz gibi Merkür retrosuyla başlıyoruz, kapanışı ise Mars retrosuyla yapacağız. 

Plüto 21 Ocak’ta Kova burcu geçiyor, ekonomik sistemler sarsılacak, global finansal değişimler bireysel yaşamlarımıza sirayet etmeye devam edecek. Siyasi, politik, büyük reformlara şahitlik edeceğiz. Bireysellik, özgürlük, sosyal çevrelerimizde radikal değişimler yaşanırken, toplulukların gücü ve isyanı gündeme oturacak. Yaratıcı zihinler, teknoloji, bilim, uzay, astronomi, büyük buluşlar öne çıkarken, ufoları daha fazla konuşacağız. İklim krizleri ve yapay zekâ acaba bizi nerelere götürecek? 

Doğayla daha barışık olan, sürdürülebilir enerji kaynakalını kullanan ülkeler daha kıymetli hale gelirken, Wikileaks benzeri insanlardan gizlenen bilgiler belki de ortaya serilecek.

1777- 1799 tarihleri arasında Plüto Kova burcunda seyahati değişimin ne boyutta yaşandığını bizlere göstermesi açısından çok önemli.  Birkaç örneğe göz atalım.

Eski, geleneksel, değişmez kabul edilen önyargılardan ve ideolojilerden özgürleştirmeyi ve yeni bilgiye yönelik kabulü geliştirmeyi amaçlayan aydınlanma çağının başlangıcı,

1775–1783 Amerikan Bağımsızlık Savaşı,

1780’de başlayan sanayi devrimi,

1781’de Astronom William Herschel’in kendi inşa ettiği teleskobuyla yeni bir gök cismi keşfetmesi, gördüğünün yeni bir Kuyruklu yıldız olduğunu düşünmesi, fakat daha sonra bunun yeni bir gezegen yani Uranüs olduğunun ortaya çıkması,

1789 - 1799 yılları arasında gerçekleşen Fransız Devrimi sonucunda Fransa’daki mutlak monarşi yıkılması, katolik kilisesinin ciddi reformlara gitmek zorunda kalması..

Uzun vadeli, 20 senelik bir süreçten söz ediyor olduğumuzu unutmayalım. Tıbbi olarak yeni buluşlar, bazı hastalıkların şifalanmasına yönelik ilaç ve tedavi yöntemleri çıkacak, ideallerimiz, hedeflerimiz, özgünlüğümüz belirgin şekilde ifade edilecek, isyanlar, hak arayışları kolektifte daha da görünür olacaktır. Yılın en önemli görünümlerinden biri olan Jüpiter –Uranüs kavuşumu bunu körükleyecek, güçlü bir özgürlük hissi halklar üzerinde etkili olacak, halk- iktidar arasındaki sorunlar çeşitli protestolar, başkaldırılara dönüşecektir. Globalde finans piyasalarında bu tarihlerde ani gelişmeler yaşanabilir. Haritası uygun olan için bireysel olarak sürpriz fırsatlar yakalanabilir.

Amerika bu önemli transitten ciddi etkiler alırken, devrim benzeri olaylarla karşılaşabilir, başkan değişimi gerçekleşebilir. Trump yeniden sahnede yerini alabilir. Rusya ve Çin 2024 de yılında da gücünü arttırmaya devam edecektir.

2023 Nisan ayında başlayıp, Mart 2025 e kadar devam edecek Terazi- Koç hattı tutulmaları 2004-2006, 2013- 2016 yılları arasında yaşanan olayların benzerlerini tetikleyebilir.

Değişen hükümetler, değişen yasalar, uçak ve tren kazaları, terörist eylemleri örnek olarak sunabiliriz. Satürn Balık’ta suyun çokluğu ve yokluğu arasında sınavlara sokacak, tarımda bazı sıkıntıları ortaya çıkartmaya devam edecektir. Din, inanç, ibadet yerlerinde sorunlar yaşanabilir.

KAZANMA HIRSI, KAYBETME KORKUSU

Uranüs ve Jüpiter Boğa burcundayken yılın ilk yarısı özellikle kendimize yatırım yaparak ve egomuzu bir kenara bırakarak çok çalışmamız gerekiyor. İtibar ve zenginlik birçok kişinin önceliği olurken, inşa etmeli, istikrarlı ve sabırlı olmalıyız. Zamlar yolda, ekonomik dar boğaz alıp başını gidecek, büyük iflaslar gerçekleşecek, birçok kurum küçülmeye gidecek. Yatırımları sağlam ele almak, parayı doğru değerlendirmek, öz değer duygusuna önem vermekle başarı gelebilir. Sahip olduklarımızı korumak, kollamak ağır basacaktır. Yeni bir şeyi aceleyle başlamak yerine enine boyuna düşünmek gerekecektir.

26 Mayıs 2024 itibariyle yılı iki burca bölen Jüpiter, İkizler burcuna geçerek aklın, entelektüelliğin, bilginin büyümesi, genişlemesi adına fırsatlar sunacak. Yeni şeyler öğrenmek isteyeceğiz, yazacağız, okuyacağız, daha önce isteyip yapamadığımız tüm eğitimler için harekete geçeceğiz. Hangi konuda uzmanlaşmak isterseniz Jüpiter fayda sağlayacak. Yeni kanaat önderleri, yeni düşünce modelleri, iletişim, sosyal medya daha da önemli hale gelecek

Geçtiğimiz 27 Aralık Yengeç dolunayı etkisi önümüzdeki hafta devam, Venüs- Satürn karesi zaman zaman yorabilir. Yine de 2023’ün ağır enerjilerini üzerimizden atabilmemize yardım eden bir gökyüzü. İletişim sorunları devam edebilir ama geçmişteki işleri çözebilir, geçmiş sorunları halledebiliriz. Merkür de hala retro enerjideyken geçmiş hatalardan ders çıkartılmalı. İlerlemek için başka bir yol yok. Evet, kendimizi ekstra hassas ve duygusal hissetmemiz mümkün ancak dengeleri bozmayalım. Küskünlükleri giderin, kırgınlıkları tamir edin, kurban bilincinden çıkın.

Ne zaman düze çıkarız? Önümüzde daha çok kat edilmesi gereken uzun bir yol var. 

Niyetimizi bozmayalım derim. Sağlık ve şifayla.