Goldman Sachs, TCMB'nin faiz sürecinde keskin bir dönüş yapacağını ve yıl sonuna kadar 20 baz puan düşüş beklediğini açıkladı.

Merkez Bankası'nın (TCMB) dünkü politika faizi kararının ardından  ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs TCMB'ye yönelik yeni faiz tahminini paylaştı.

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu dünkü toplantısında politika faizini yüzde 45'e yükseltti. Kararda, faiz artışlarında sona gelindiği mesajı verildi.

Kararda "Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığını ve bu düzeyin gerektiği müddetçe sürdürüleceğini değerlendirmiştir" ifadelerine yer verildi.

MERKEZ'DEN KESKİN DÖNÜŞ BEKLENTİSİ

Dünkü kararın ardından TCMB'ye yönelik yeni faiz tahminini açıklayan Goldman Sachs TCMB'den keskin bir dönüş beklediğini belirtti.

Goldman Sachs ekonomistleri Clemens Grafe ve Başak Edizgil, enflasyonun üçüncü çeyrekten itibaren düşmeye başlamasıyla politika yapıcıların faiz oranlarını mevcut yüzde 45 seviyesinden yüzde 25'e düşüreceğini öngördü.

Grafe ve Edizgil raporda, "Enflasyonun piyasaların fiyatladığından daha hızlı düşmesiyle, gevşeme döngüsüne yıl ortasında başlamanın erken olmayacağını düşünüyoruz" dedi.

Goldman'ın görüşü, Merkez Bankası'nın yüzde 36'lık enflasyon hedefinden daha iyimser bir enflasyon tahmininden kaynaklanıyor.

ABD'li banka enflasyonun yıl sonunda yüzde 30 seviyelerinde olmasını bekliyor. Banka ayrıca kredi kartı ve tüketici kredisi kullanımlarını azaltmak amacıyla makro ihtiyati tedbirlerde sıkışlaşma bekliyor.