Goldman Sachs, altın fiyatlarında son dönemde yaşanan öngörülemeyen artış nedeniyle yıl sonu tahminini güncelledi.

Yatırım bankası geçen hafta müşterilerine gönderdiği bir notta, altın fiyatlarına ilişkin tahminini yükselttiğini belirtti.

Yeniden belirlenen fiyat seviyesiyle birlikte olumlu faktörlerinin devam ettiğini gören uzmanlar, ons başına 2 bin 300 dolarlık tahmini fiyat tahminlerini yılsonuna kadar ons başına 2 bin 700 dolara yükseltti.

Analize göre, güvenli liman talebi bu yılın sonlarında gerçekleşebilecek Fed faiz indirimlerine ve yaklaşan ABD seçimlerinin sonuçlarına bağlı olarak artabilir.

Geçen haftanın son işlem gününde 2 bin 432 dolara kadar yükselerek rekor tazeleyen altının ons fiyatı, yeni haftanın ilk işlem gününde 2 bin 356 dolardan alıcı buldu.

İSTİKRARLI YÜKSELİŞ VURGUSU

Son dönemde piyasanın giderek daha az Fed kesintisi beklemesine, daha güçlü büyüme trendlerine ve rekor hisse senedi fiyatlamalarına rağmen, altın son iki ayda yüzde 20 yükselmişti. 

Uzmanlara göre, beklenenden daha güçlü gelen ABD TÜFE verisine rağmen altının istikrarlı seyrinin sürmesi, değerli metalin boğa piyasasında oluşan etkenler tarafından yönlendirilmediğinin bir göstergesi.

Notta, "Altının geleneksel adil değeri; faizler, büyüme beklentileri ve dolar gibi etkenlere bağlıdır. Bu geleneksel faktörlerin hiçbiri altın fiyatlarındaki hareketin hızını ve ölçeğini yeterince açıklamıyor. Yine de geleneksel altın fiyatı modelinden önemli ölçüde uzaklaşılması bir aşırı değerlenme belirtisi değil" ifadelerine yer berildi.

MERKEZ BANKASI ALIMLARI ETKİLİ

Öte yandan uzmanlara göre, 2022'nin ortalarından bu yana altının yukarı yönlü hareketinin büyük bir kısmının artan fiziksel alımlardan kaynaklandığı görüldü.

Goldman, Çin Merkez Bankası (PBOC) dahil olmak üzere merkez bankalarının sürekli talebini ve Çinli yatırımcıların perakende talebindeki artışı gerekçe göstererek, emtianın piyasada büyümeye devam etmek için hâlâ birçok noktasının olduğunu açıkladı.