Yapay zekâ teknolojisi için birbirinden ünlü teknoloji devleri son hızla çalışıp kıyasıya bir rekabet içerisinde. Ancak zaman zaman yaptıkları çalışmaları piyasaya sunmak pek de kolay olmuyor. Google da Bard ile yapay zekâ alanında adımlar atsa da yeni projesi Gemini ile çok daha iddialı bir şekilde ilerlemeyi hedefliyordu; ancak bu yıl bitmeden tanıtılması planlanan Gemini'nin lansmanını gelecek yıla erteledi.

Yeni bir rapora göre Gemini'yi kullanmak isteyen teknoloji meraklıları bir süre daha beklemek zorunda kalacak. New York, Washington ve California'da önümüzdeki haftalarda yapılması planlanan lansmanın 2024'ün başlarına yeniden planlandığını bildirdi.

Gemini, çok modlu yeni nesil bir yapay zekâ olarak tanımlanıyor. Bu da birden fazla veri türünü işleyebileceği anlamına geliyor ve bir taslak veya çizime dayalı olarak metin ve görüntüleri anlama ve oluşturma kapasitesine sahip olduğu söyleniyor. 

Henüz kamu kullanımına sunulmamış olsa da Gemini'nin, rakiplerinden çok daha fazla bilgi işlem gücünden yararlanması nedeniyle OpenAI'nin GPT-4'ünden güçlü bir şekilde daha iyi performans gösterdiği söyleniyor.

Google'ın Bard ve Google Asistan'ın yöneticisi Sissie Hsiao, "Oldukça şaşırtıcı şeyler gördüm. Mesela, pasta yapmaya çalışıyorum, bana üç katmanlı bir pastanın nasıl dondurulacağına ilişkin adımları istediğimde Gemini aslında bu görüntüleri yaratabilecek ve bunlar tamamen yeni resimler. Bunlar internetten alınan resimler değil. Artık insanlarla yalnızca metinle değil, görüntülerle de konuşabiliyor."

Google'ın halihazırda Bard adında kendi üretken yapay zekâ modeli olmasına rağmen, ChatGPT şu ana kadar yapay zekâ alanını domine etmiş durumda. Ancak analistler, Gemini'nin piyasaya sürülmesi halinde bu durumun değişebileceğini öne sürüyor.