6 Aralık 1985'te UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren Göreme Açık Hava Müzesi, kayadan oyma kilise, manastır ve şapellerin yanı sıra bu mekanlarda fresk olarak adlandırılan dini temalı duvar resimleriyle öne çıkıyor. 

İlk etapta kayadan oyma şapellere sahipken üçüncü yüzyılda Roma İmparatoru 1. Konstantin'in Hristiyanlığı kabul etmesinin ardından bugünkü müze alanında sayısı hızla artan kiliselerdeki iyi korunmuş duvar resimleri, konukların ilgisini çekiyor. 

Türkiye'nin en çok ziyaret edilen ilk 10 turizm merkezi arasında gösterilen Göreme Açık Hava Müzesi'ni bu yıl ocak ayında 41 bin 889, şubatta 45 bin 124, martta 61 bin 987, nisanda ise 126 bin 705 turist ziyaret etti. 

Nevşehir Turist Rehberleri Odası Başkanı Özay Onur, Göreme Açık Hava Müzesi'nin Türkiye'de en çok girişin yapıldığı 5 müze içinde yer aldığını belirtti. 

Müze alanının tarih boyunca Hristiyanlık açısından öneme sahip olduğunu, birçok azizin buradaki manastırlarda yetiştiğini kaydeden Onur, bu yönüyle müzede inanç turizmine de hizmet sunulduğunu ifade etti. 

"200 YILDA 365 KİLİSE"

Alanda küçüklü büyüklü çok sayıda kayadan oyma kilise bulunduğuna dikkati çeken Onur, şöyle konuştu: 

"Hristiyanlık tarihinde Kapadokya'nın yeri çok önemli. İnsanlar Hristiyanların dışlanması süresince Kapadokya'daki vadilerde saklanıp dinlerini yaşamışlar. Kral Konstantin döneminde Hristiyanlığa izin verilmesinin ardından bölgedeki insanlar şükürlerini ifade etmek için kilise yapmış. 200 yılda 365 kilise yapıp burada yaşamışlar."

"Göreme Açık Hava Müzesi içinde irili ufaklı 16 şapel ve kilise bulunmaktadır. Manastır hayatı olması dolayısıyla burada eğitim öğrenim alanları da mevcut. Özellikle burada kiliselere baktığımızda fresklerin yoğun olduğunu ve iyi korunduğunu görüyoruz. 10'uncu yüzyıldan 12'nci yüzyıl sonuna kadar kiliselere resimler yapılmış. Özellikle Karanlık Kilise'deki fresklerin daha dün yapılmış gibi bir his verdiğini söyleyebiliriz. Buradaki fresklerin benzerleri var ama aynısı yok. Yoğun olarak aynı yerde bulunduğu tek yer de burası, bu da turistleri etkiliyor." 

Müzeyi gezen Fransız turist Degeneve Laurence, "Burası gerçekten muhteşem bir nokta. Kesinlikle seyahat eden tüm turistler öncelikli olarak buraya gelmeli. Herkese tavsiye ediyorum" dedi. 

Hindistanlı turist Chaitanya Tumuluri de "Kapadokya'da olmak harika bir duygu. Gezmiş olduğum bu müze şaşkınlık uyandıracak kadar güzel" ifadelerini kullandı. 

İspanyol turist Rocio Moreno ise "Burayı ilk kez gördüm, pozitif enerji aldım. Buradaki geçmişle bağlantılı kalıntıların dünyada tek olmasını bilmek ayrı bir haz veriyor. Daha önce annem gelmişti ve bizlere tavsiye etmişti. Ben de ülkeme dönünce arkadaşlarıma burayı anlatacağım" diye konuştu.