Sözcü
DOLAR 32,56 %0,07 EURO 34,94 %0,33 STERLIN 40,68 %0,30 BITCOIN $63.860,00 %-0,35 BIST 100 9.722,09 %0,80 GRAM ALTIN 2.427,23 %0,17 GÜMÜŞ 28,50 %0,18 FAİZ 52,99 %0,00

Gözler Merkez Bankası'nda: İşte son faiz tahminleri

Şubat enflasyonunun beklentilerin üstüne çıkmasıyla gözler Merkez Bankası'nın faiz toplantısında olacak. TCMB Para Politikası Kurulu tarafından verilecek mesajlar da yakından izlenecek. İşte ekonomistlerin faiz kararına ilişkin son tahminleri...

Gözler Merkez Bankası'nda: İşte son faiz tahminleri

Finansal piyasalar, Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün saat 14.00’te açıklayacağı faiz kararını bekliyor.

TCMB Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında toplanacak. 

Son olarak şubat ayında Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) şubatta yıllık olarak yüzde 67,07 artarak, yüzde 66'lık beklentiyi aşmıştı. TÜFE şubatta aylık bazda ise yüzde 4,53 arttı. Aylık enflasyon için beklenti ise yüzde 3,8 olmuştu.

Enflasyonun beklentilerden yüksek sevidede seyretmesi ise son toplantıda faiz artışını pas geçen TCMB'nin tekrar sıkılaştırma hamlelerine dönebileceği ihtimallerini gündeme getirdi.

Geçen yıl gerçekleşen genel seçimlerin ardından haziran ayından beri cumhurbaşkanı destekli sıkılaştırmanın sonucu olarak TCMB politika faizini 3,650 baz puan yükseltti. Ocak ayında politika faizinin yüzde 45'e çıkmasıyla birlikte ise banka yeterli sıkılığa ulaştığını söyledi. Şubat ayında faizi sabit tuttu.

Yüksek enflasyon ile birlikte yılsonundan önce faiz indirimi yapılacağı yönündeki beklentiler ötelenirken faiz artışı ihtimali ise beklentilere girdi.

Finansçıların faiz tahminleri şöyle oldu:

REUTERS ANKETİ

Reuters anketine katılan 22 ekonomistin neredeyse tamamı politika faizinin 31 Mart'ta gerçekleşecek yerel seçimlerin öncesinde, bu ay sabit tutulacağı konusunda hemfikir. Sadece iki kurum TCMB'nin 250 baz puan faiz arttırmasını bekliyor.

Ankette yer alan soruya cevap veren 8 ekonomist yılın geri kalanında faiz artışı beklediğini, 4 ekonomist ise faiz artışı beklemediğini belirtti. Bir önceki ankette yılsonunda 500-750 baz puan arasında faiz indirimi bekleniyordu.

BLOOMBERG HT ANKETİ

 Bloomberg HT anketine katılan 24 kurumun medyan beklentisi politika faizinin yüzde 45 seviyesinde sabit tutulması yönünde.

Mart ayı faiz tahminlerinde en yüksek beklenti yüzde 50, en düşük tahmin ise yüzde 45 seviyesine işaret etti.

Ankette mart toplantısı için iki katılımcı 500 baz puan, üç katılımcı da 250 baz puan faiz artışı öngördü.

Bu anket döneminde 17 kurum 2024 yıl sonuna dair faiz tahminini paylaştı. Buna göre piyasanın martta, 2024 yılının sonunda politika faizi için tahmini yüzde 45 seviyesi oldu. Üç katılımcı yıl sonu için yüzde 50 faiz öngördü.

AAFİNANS ANKETİ

AA Finans'ın TCMB'nin 21 Mart Perşembe günü yapılacak PPK toplantısına yönelik beklenti anketi, 20 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyan değeri, faizin yüzde 45'te sabit bırakılması yönünde oldu.

Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 45 ile yüzde 47,50 arasında yer aldı.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 45 oldu.

FOREKS ANKETİ

Foreks Haber anketine katılan 24 ekonomistin 20'si faizin sabit bırakılacağı beklentisini dile getirirken, 3'ü faizin 250 baz puan, 1'i ise 500 baz puan seviyesine yükseltilmesini bekliyor.

Ankette, 2024 yıl sonuna ilişkin görüş veren 11 ekonomistin medyan faiz tahmini yüzde 45 oldu. Yıl sonu faiz tahminlerinde maksimum beklenti yüzde 50,00, minimum beklenti ise yüzde 37,5 oldu

"2024 yılında faiz indirimi bekliyor musunuz?" sorusuna yanıt veren 11 ekonomistin 6'sı "evet", 5'i ise "hayır" yanıtını verdi. "2024 yılında faiz artırımı bekliyor musunuz?" sorusunu yanıtlayan 11 ekonomistin 9'u "evet", 2'si ise "hayır" cevabını verdi. 

Ekonomistler ilk faiz kararının Nisan ayında ve artırım yönünde olacağını tahmin ediyor. 10 ekonomistin 8'i ilk değişikliğin artırım yönünde, 2'si ise indirim yönünde olacağı görüşünü iletti. İlk faiz kararı değişikliğinin zamanına ilişkin olarak ankete katılan 10 ekonomistin 5'i Nisan, 3'ü mart, 2'si ekim ve 1'i ise 2025 yılının ilk çeyreğinde olacağını öngördü. 

YABANCI BANKALARIN TAHMİNLERİ

Türk finans kurumlarının yanında yabancı bankalar da TCMB faiz kararını yakından takip ediyor.

Şubat enflasyonunun beklentilerin çok üzerinde gelmesi sonrası bazı yabancı bankalar Türkiye için faiz beklentilerini değiştirdi. Ekonomistlerin bazıları, Merkez Bankası'nın (TCMB) bu ay veya gelecek ay faiz artışına gidebileceğini yazdı.

DEUTSCHE BANK

Deutsche Bank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bu ay 500 baz puan faiz artışı yapmasının 'yüksek ihtimal' olduğunu söyledi.

Türkiye'de enflasyon dinamiklerindeki kötüleşme nedeniyle politika faizi tahminini revize eden Deutsche Bank analistleri, TCMB'nin mart ayındaki toplantıda 500 baz puanlık faiz artışının 'yüksek ihtimal' olduğunu ve faizin yüzde 45'ten yüzde 50'ye çıkabileceğini belirtti

BOFA

Bank of America (BofA) ekonomistleri Zumrut İmamoğlu, David Hauner ve Claudio Irigoyen geçtiğimiz hafta Türkiye'ye yaptıkları gezinin ardından "Türkiye gezi notları: Artış döngüsü bitmiş olabilir ancak sıkılaşma devam ediyor" başlıklı bir not kaleme aldı. 

BofA ekonomistleri ise bugün kaleme aldıkları notta, "Nisan ayında 300-500 baz puanlık bir artırımı mümkün görüyoruz, ancak bu henüz bizim baz senaryomuz değil ve mart ayı enflasyonuna bağlı olacağına inanıyoruz" ifadelerine yer verdi.

JPMORGAN

JPMorgan, enflasyonun da TCMB'nin nisanda politika faizini 500 baz puan daha artırarak yüzde 50'ye çıkaracağını tahmin etti. ABD'li banka, daha önce TCMB'nin politika faizini yüzde 45'e yükselttiği faiz artışıyla faiz artışı döngüsünü sonlandıracağını öngörüyordu.

JPMorgan yayımladığı araştırma notunda, "Manşet enflasyon, şubat ayında aylık yüzde 4,5 ile bizim beklentimiz olan yüzde 4,2'nin ve piyasa beklentisi olan yüzde 3,8'in çok üzerinde gerçekleşti" dedi.

JPMorgan, yıl sonu politika faizi tahminini yüzde 45'te tuttu. Banka analistleri, TCMB'nin kasım ve aralık aylarında faizi indirebileceğini belirtti.

MORGAN STANLEY

ABD'li banka Morgan Stanley kasım ve aralık aylarında TCMB'den faiz indirimi beklentisini baz senaryosundan çıkardı. Banka analistleri, TCMB'den ilk faiz indirimini 2025 yılının ilk çeyreğinde beklediklerini belirtti.

Ekonomist Hande Küçük yazdığı notta şubatta beklentiden yüksek gelen enflasyon verisi sonrası baz senaryosunda değişikliğe gittiklerini aktardı.

Açıklamada "Enflasyonda genele yayılan ivmelenme, Merkez Bankası'nın enflasyon projeksiyonları için yukarı yönlü risk oluşturuyor. Bu da, verilere ve diğer politika tedbirlerine bağlı olarak 2024'ün 2. çeyreğinde politika faizinde yükselişe neden olabilir." ifadesi yer aldı.

Küçük, TCMB Başkanı Fatih Karahan'ın enflasyon raporu toplantısındaki söylemine atıfta bulunarak TCMB'nin ek faiz artırımından önce mart ayı enflasyon verilerini görmek isteyeceğini belirtti.

HSBC

 HSBC Orta-Doğu Avrupa, Ortadoğu, Afrika Ekonomisti Melis Metiner, Türkiye ile ilgili bir rapor kaleme aldı.

Rapora göre, seçimlerden sonra politikada büyük bir değişiklik öngörmeyen HSBC Türkiye ile ilgili makro ekonomik tahminlerinde değişikliğe gitti.

Raporda, “Temel faiz oranının bu yıl yüzde 45'te kalmasını bekliyoruz ancak senaryomuzdaki riskler hâlâ daha fazla artışa alan bırakıyor. Enflasyon tahminlerimiz göz önüne alındığında, sadece 2025'in ilk çeyreğinden itibaren faiz indirimi için alan görüyoruz” ifadelerine yer verildi.

HSBC, 2024 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 47,9'dan yüzde 49,4 seviyesine yükseltti. 2025 enflasyon beklentisi ise yüzde 29 seviyesinde kaldı.

SOCGEN

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal yaptığı değerlendirmede son dönemde enflasyonda yaşanan yukarı yönlü sürprize rağmen TCMB'nin PPK toplantısında politika faizini yüzde 45'te sabit tutacağı tahmininde bulundu.

Drimal, bununla birlikte olasılıkların 250 veya 500 baz puanlık başka bir faiz artışına doğru kaydığını aktardı. Şu an için TCMB'nin politika faizini 2024'ün geri kalanında yüzde 45'te sabit bırakabileceğini dile getiren Drimal, 2025'in ilk çeyreğinde ise 500 baz puanlık bir indirim gelebileceğini vurguladı.

Etiketler

GÜNÜN MANŞETLERİ