Ülkemizde yaşanan 6 Şubat depreminin ardından bölgede yaşayan insanların barınma ve beslenme gibi sorunlarının hala çözülmediği, binlerce ailenin hala konteynerlerde veya çadırlarda yaşam sürdüğü, depremzedeler için TOKİ tarafından yaptırılması planlanan konutların ise son hızla değil ağır aksak ilerlediği ve bu yıl çok az sayıda depremzedeye konut verileceği konuları gündemden düşmüyor.

Yandaş medyada bunları görmek mümkün değil elbette…

Onlara bakılırsa deprem bölgesindeki sorunların hemen hepsine çözüm bulunmuş durumda, depremzedeler ise son derece rahat biçimde yaşam sürüyorlar.

Konteyner veya çadırlarda yaşam süren ailelerin hiçbir derdi yok, çocuklar okullarına gidiyor, hastalara anında hizmet sunuluyor, ne doktor, ne ilaç sıkıntısı çekilmiyor.

Deprem konutları inşaatları hızla devam ediyor. Çoğu bu yılın sonunda hak sahiplerine dağıtılacak. Diğerleri de en kısa zamanda konutlarına kavuşacak.Ama işin gerçeği öyle değil elbette.

 

Deprem bölgesine giden ve oradaki yaşamı her gün okurlarına ve izleyicilere aktaran muhabirlerin hazırladığı haberler var olan gerçeği ortaya koyuyor. 
Deprem bölgesi demişken bir konudan bahsedeceğim size.

DirectRelief adlı yardım kuruluşu Adana Büyükşehir Belediyesi adına bir TIR dolusu Redoxon isimli vitaminleri depremzedelere dağıtılmak üzere gönderdi. Vitaminler Mersin Gümrüğüne ulaştı. Gerekli yazışmalar başladı.

Son olarak Adana Gümrük Müdürlüğü Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığına bir yazı göndererek, yurt dışından gönderilen yardım malzemelerinin ancak AFAD aracılığı ile dağıtılabileceğini, bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nin yetkili olmadığı, Cumhurbaşkanlığının bu konudaki kararının 13 Nisan 2023 tarih ve 32162 nolu resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini bildirdi.

Yani uluslararası bir yardım kuruluşundan gelen malzemeler ancak AFAD tarafından dağıtımı yapılabilir bunun haricindeki hiçbir kuruluşun buna kalkışmaması gerekir deniyor. Bu tür gönderileri yapanların da buna dikkat etmesi gerektiği aksi halde elde olmayan gecikmelerin yaşanacağı vurgulanıyor. 

Redoxon marka ilaçlar günlerdir gümrükte bekliyor. Depremzedelere ulaştırılmış değil.
Nedeni belli.

Cumhurbaşkanlığının bu konuda kararı var ancak bunu yurt dışındaki yardım kuruluşları bilmiyor.


İyilik yapıp bir TIR dolusu vitamini yükleyip deprem kenti Adana’ya gönderiyorlar ki, belediye aracılığı ile vitaminler depremzedelere ulaşsın, insanlar vitaminsiz kalmasın. 
Ama bu gerçekleşebiliyor mu? Kocaman bir hayır.

3 Haziran 2023 tarih ve 2023/284 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile Ticaret Bakanı olarak atanan Prof. Dr. Ömer Bolat’ın bu işe el atmasını, Mersin Gümrüğünde bekleyen bir TIR dolusu vitaminlerin depremzedelere ulaştırılması konusunda talimat vermesini deprem geçiren 11 kent adına bekliyoruz.


Bu tür dağıtımların tek elden yapılması mutlaka doğrudur. Bu konudaki CB kararı da yerindedir.

Ancak böylesi bir durum için istisna gösterilebilir, vitaminler depremzedelerle buluşabilir.
Hadi Ömer bakanım, gözler sizde.