ABD'de üretici enflasyonu beklentilerin altında seyretti. Üretici enflasyonundaki gelişme altın fiyatlarını artırdı.

ABD'de üretici fiyat endeksi (ÜFE) aralıkta yıllık yüzde 1,0 arttı. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 1,3 artış düzeyindeydi. ÜFE önceki ay yıllık bazda yüzde 0,8 artış göstermişti.

ÜFE aralıkta aylık bazda yüzde 0,1 azaldı. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 0,1 artış düzeyindeydi. Önceki ay ÜFe yüzde 0,1 gerileme göstermişti.

Çekirdek ÜFE ise aralıkta yıllık bazda beklentilere paralel olarak yüzde 2,5 arttı. Çekirdek ÜFE önceki ay yüzde 2,4 artış göstermişti.

Çekirdek ÜFE aylık bazda yine aralıkta beklentilere paralel olarak yüzde 0,2 arttı. Aylık çekirdek üretici enflasyonu önceki ay yüzde 0,1 düzeyindeydi.

Üretici enflasyonun beklentilerin altında gelmesi, ilerleyen süreçte tüketici enflasyonunun da düşüş eğiliminin hızlanacağına dönük beklentiyi artırdı.

Enflasyondaki düşüş ise Fed'in faiz düşüşünü hızlandırma ihtimalini tekrar güçlendirdi.

GRAM ALTINDA REKOR GELDİ

Fed beklentilerinin değişmesi ile birlikte faiz getirileri nedeniyle tercih edilen dolar ve ABD tahvilleri gerilerken altın fiyatları yükseldi.

Öte yandan Yemen'deki ve Kızıldeniz'deki gerilim ile jeopolitik risklerin artması da güvenli liman alımlarını destekledi.

Saat 16.45 itibariyle altının ons fiyatı günlük yüzde 1,25 yükselişle 2 bin 53 dolardan işlem gördü.

Ons altındaki yükseliş ve Türk lirasındaki gerileme eğilimi ile yükselen gram altın ise rekor kırdı. Gram altın aynı saatlerde 1988 TL'den işlem gördü.

Çeyrek altın 3 bin 378 TL'den, Cumhuriyet altını ise 13 bin 875 TL'den işlem gördü.