Altın fiyatları, zayıf dolar ve güvenli varlıklara yönelik talep ile Fed'in bugün açıklayacağı toplantı tutanakları öncesinde üst üste altıncı işlem gününde de yükseldi.

Altının ons tarafında dolar ve tahvil getirilerindeki hareketlilik yakından takip ediliyor. Aynı zamanda değerli metaldeki fiyatlamaya jeopolitik risklerdeki gerilimin tırmanması da yakından etki ediyor. 

Yatırımcılar, Fed'in para politikasını gevşetmeye ne zaman başlayacağına ilişkin ipucu edinmek üzere Fed'in bugün yayımlayacağı toplantı tutanaklarını izleyecek.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Dün, altının ons fiyatındaki artışa paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,52 yükselişle 2 bin 11 TL ile tamamladı.

Bugün ise birlikte altının ons fiyatı, sabah saatlerinde önceki kapanışının yüzde 0,4 üzerinde 2 bin 31 dolardan alıcı buldu.

Sabah saat 9.30 itibariyle gram altın ise Dolar/TL'deki yükselişin de etkisiyle 0,4 artarak 2 bin 20 TL ile rekor seviyede işlem gördü. Çeyrek altın 3 bin 302 TL seviyesinden, Cumhuriyet altını ise 13 bin 170 TL seviyesinden işlem gördü.

BU GELİŞMELER İZLENİYOR

Analistler, ABD enflasyonunun beklentileri aşmasının ardından ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine geç başlayacağına ilişkin beklentilerin güçlü duruşunu korumaya devam ettiğini belirterek, bugün yayımlanacak Fed Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) son toplantısına ilişkin tutanaklardan alınacak sinyallerin emtia fiyatlarının yönü üzerinde etkili olabileceğini kaydetti.

Tutanaklar öncesinde, para piyasalarında Fed'in martta politika faizinde değişikliğe gitmeyeceğine kesin gözüyle bakılırken, bankanın faiz indirimine başlama ihtimali mayısta yüzde 37 ve haziranda yüzde 78 ile fiyatlanıyor.

Bugün, yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise Avro Bölgesi'nde tüketici güven endeksi ve ABD'de Fed'in toplantı tutanaklarının takip edileceğini aktaran analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 40 ve 2 bin 60 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin 20 ve 2 bin 10 dolar seviyelerinin destek konumunda olduğunu ifade etti.